Malatya Yemekleri

Malatya'nın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Malatya yemekleri nedir?, Malatya'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Malatya'da Ne Yenir?

Malatya’da Ne Yenir?

Dünya’nın kayısı merkezi Malatya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken mekanlarda mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okuyun. Çünkü hem gezilecek hem de tatmadan dönmemeniz gereken çok iyi yemekler sizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyük şehir olan Malatya, gerek et yemekleri ve gerekse yörenin lezzetli sebzeleriyle hazırlanan eşsiz tatlarıyla yemek kültüründe adından söz ettiriyor. Özellikle etsiz köfteleri çeşitleriyle sizi hayran bırakacak kadar iddialı.

Hemen Her Yer Kayısı İle Dolu
Malatya, hem şehir merkezi hem de ilçeleriyle adeta kayısı cenneti. Dünya kayısı üretiminin neredeyse tamamına yakını Malatya’dan desek, yanılmış olmayız. Gül kurusunun çok daha lezzetli olduğu hemen herkesin malumu. Malatya’da alınabilecek en iyi hediye ise yine kayısı olacaktır.

Yöresel Lezzetin Baş Tacı Kağıt Kebap
Yörenin en lezzetli etlerinin kuyruk yağı eşliğinde yine yağlı kağıda sarılarak büyük bakır kaplara yerleştirilir ve fırınlanır. Mevsime göre yöresel sebzelerle birlikte hazırlandığında sebzeli kağıt kebabı adını alan bu lezzeti Malatya’ya gitmişken yemeden ayrılmayın. Közlenmiş domates, biber ve bulgur pilavı ile servisi bir harika, yanında ayranı unutmayın.

Lezzetli Külah Dolması
Malatya yazın yöresel sebzelerin iplere dizilerek kurutulduğu ve kışa hazırlığının yapıldığı en maharetli Anadolu kadınlarının memleketi. Misafiri çok seven Anadolu insanının Malatya’da sofralarına konuk olursanız, kurutulmuş patlıcan ve biberlerden yapılan külah dolmasını afiyetle yiyebilirsiniz. Yanında yoğurtla birlikte harika bir ikili oluşturuyor.

Malatya’nın Meşhur Köfteleri
İspendere İçme Suları’nda güzel bir gezinin ardından, şifalı sularını içip yaptığınız kür tedavisinden sonra meşhur köftelerin tadına bakmalısınız. Malatya denince akla gelen özellikle kıymasız olarak hazırlanan hafif köftelerin adları bile saymakla bitmiyor. Analı Kızlı’dan İçli Köfteye, Sıkma köfteden Ayva köftesine, ciğer köftesinden kurşun geçmez köfteye, mercimekli çiğ köfteden yumru köfteye ve daha adını sayamadığımız pek çok farklı ve lezzetli köfteleri burada bulabilirsiniz.

Malatya Uydu Görüntüsü

Şuanda Malatya iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Malatya İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Malatya ilçelerini ve Malatya köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Malatya Uydu Haritası

Yandex Malatya Uydu Haritası

Malatya Parsel Sorgula

Malatya iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Malatya Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Malatya lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 28-2-2024

Malatya iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Malatya iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Malatya Resimleri
Malatya il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Malatya Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Malatya plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.