Çankırı Yemekleri

Çankırı'nın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Çankırı yemekleri nedir?, Çankırı'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Çankırı'da Ne Yenir?

Çankırı’da Ne Yenir?

Yılın altı ayı karla kaplı dağları, geniş ormanları, kamp alanlarıyla doğa sporlarına ve doğayla baş başa kalmak isteyenlere ev sahipliği yapan Çankırı, Orta Anadolu’nun en sakin şehirlerinden biridir.
Geleneklerin ve göreneklerin hâlâ devam ettiği bu güzide ilimizde, hem kültürel değerleri hem de yemekleriyle Cumhuriyet şehri olmanın verdiği tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Tuzda Kuzu Yaprak Sarma
Çankırı denince akla ilk gelen Ilgaz Dağı ve kayak tesisleridir. Ilgaz’a yolunuz düşerse, doğa sporlarını yapıp yine tesislerde bulabileceğiniz en leziz yemeklerden biri olan Tuzda Kuzu Yaprak Sarma’yı deneyebilirsiniz.
Çankırı denince meşhurlar sıraya giriyor. Tuzu meşhur, kuzusu meşhur ve elbette bu lezzetleri ortaya çıkaran ustalar da meşhur. Çok özel bir lezzete sahip tuzda kuzu yaprak sarma özel hazırlanmış güveçlerde pişiriliyor. Kuzu budu orta kemiği kalacak şekilde açılır ve yanında ete lezzet katan kuyruk yağı açılarak eklenir. Limon suyu ile meşhur Çankırı tuzu hamur haline gelene kadar karıştırılarak, Çankırı’daki güvecin ismi olan Caba’nın dibine serilir. Serilen tuz hamurunun üzerine Çankırı asma yaprağı serilir. Kuzu budu güvece yerleştirilerek tekrar tüm üzeri kaplanacak şekilde tuzla örtülerek fırına veriliyor. Tereyağında közlenen mantar ve yöresel sebzelerle servis edilen bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Yok böyle bir lezzet.

Közde Döner Çankırı’da Yenir
Kuzu etinden ve kuyruk yağının buluştuğu yaprak yaprak açılmış etler, döner şişinde, tamamen kömür alevinde enfes bir lezzete kavuşuyor. Közlenmiş sebzeler ve pideler eşliğinde sunulan Çankırı Közde Döner, acıktığınızda ilk isteyeceğiniz tatlardan biri olsun.

Düğünlerin Olmazsa Olmazı Keşkek Çankırı’da Bir Başka Güzel
Anadolu’nun en eski düğün yemeklerinden biri olan Keşkek, Çankırı’ya özel yorumuyla yöresel tatlar arasında denenmesi gereken ilk yemeklerden. Çankırı’da yöresel yemek yapan lokantalarda bulabileceğiniz Keşkek, mis gibi kokusuyla aklınızı başınızdan alıyor.

Çankırı Uydu Görüntüsü

Şuanda Çankırı iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Çankırı İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Çankırı ilçelerini ve Çankırı köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Çankırı Uydu Haritası

Yandex Çankırı Uydu Haritası

Çankırı Parsel Sorgula

Çankırı iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Çankırı Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Çankırı lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 28-2-2024

Çankırı iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Çankırı iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Çankırı Resimleri
Çankırı il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Çankırı Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Çankırı plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.