Adıyaman Yemekleri

Adıyaman'ın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Adıyaman yemekleri nedir?, Adıyaman'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Adıyaman'da Ne Yenir?

Adıyaman’da Ne Yenir?

Adı gibi kendisi de insanı da eşsiz lezzetlere sahip yemekleri de yamandır Anadolu’nun bu tarihi kentinin. Adıyaman, leziz acı biberlere ve yöresel baharatlara ev sahipliği yapar. Böylesine güzel ve lezzetli bibere ve baharatlara sahip olup da çiğ köftesiz olmaz elbette. Çiğ köftesinin namı sınırları aşar ve pek çok markanın tarifinde kendine kolayca yer bulur. Çiğ köftede asıl ve esas usul aslında Adıyaman’dır.

Adıyaman’a yolunuz düşerse, buram buram tarih kokan bu güzide kentimizin yemeden geçilmemesi gereken yemeklerine artık sıra gelsin, sofralar da damaklar da şenlensin.

Adıyaman’da Acıktım Demeyin, Adıyaman Tavası Yiyin
İri kıyım kuşbaşı doğranmış etler tavayla buluşuyor, üzerine soyulmuş sarımsak maharetli ellerle serpiştirilip, yöresel lezzetlerin piri biberlerin üzerine kuyruk yağı özenle diziliyor. Anlatırken bile heyecan veren bu eşsiz tavayı hazırlamaya devam edelim. Kabukları üzenle soyulan domates ve patlıcanlar da kuşbaşı doğranıp tavadaki yerini alır. Son olarak domatesin teşrifiyle birlikte fırınla buluşturulur. Kokusuna ve etlerin lezzetine doyamayacağınız bu tavayı asla kaçırmayın.  

Ekmekleri Hazırlayın Ekşili Köfte Birazdan Sofrada
Bulgurun et ve kıymayla karıştığı, salçalı suyla kaynatılınca hem seyrine hem lezzetine doyum olmayan Adıyaman usulü ekşili köfteyi ister kaşıklayın, ister ekmekle suyuna banın. Doyuruculuğu garanti.
Ete Doyum Da Anlatım Da Yetmiyor, Ama Etsiz Yemeği Yok Mudur Bu

Adıyaman’ın? Buyurun Kabak Aşı
En taze sebze yemeklerini de bulabileceğiniz Adıyaman’da diyetinizi bozmadan lezzeti kaçırmadan keyfinize bakabilirsiniz. Kavrulmuş soğanların kabak ve domates eşliğinde pirinçle karıştırılarak hazırlanan eşsiz lezzetli Kabak Aşı’nın nane ve maydanozla servisi bir başka olay.

Çiğ Köftenin Meşhur Hali Adıyaman Çiğ Köfte
Bir rivayete göre Hz İbrahim Peygamberin annesi, bulguru ceylan etiyle birlikte taşla döverek bu köfteyi hazırlar. Geçmişten günümüze sevilerek yenen çiğ köfte, Adıyaman bulguru, yöresel et ve baharatların eşlik ettiği şaheserin adıdır.

Yemekleri Yediniz Pek Ya Tatlı
Adına bakıp sakın vazgeçmeyin. Şıllık Tatlısı, hamurla hazırlanan, cevizle şenlendirilen özel şurubuyla birlikte sıcak yenen Adıyaman’a özgü bir tatlı. Bu tatlıyla çok daha farklı bir tatlı deneyimi sizleri bekliyor.

Adıyaman Uydu Görüntüsü

Şuanda Adıyaman iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Adıyaman İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Adıyaman ilçelerini ve Adıyaman köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Adıyaman Uydu Haritası

Yandex Adıyaman Uydu Haritası

Adıyaman Parsel Sorgula

Adıyaman iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Adıyaman Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Adıyaman lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 21-7-2024

Adıyaman iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Adıyaman iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Adıyaman Resimleri
Adıyaman il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Adıyaman Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Adıyaman plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.