Elazığ Yemekleri

Elazığ'ın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Elazığ yemekleri nedir?, Elazığ'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Elazığ'da Ne Yenir?

Elazığ’da Ne Yenir?

Elazığ, Anadolu’nun eski tarihi hakkında çok farklı hikayelerin, medeniyetlerin buluştuğu açık hava müzesi gibidir. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin ilki olan Harput Kalesi, yapımında su yerine harcına süt katıldığı için Süt Kalesi olarak da adlandırılıyor. Hem tarihi mekanlara hem de eşsiz doğa güzelliklerini bulabileceğiniz Elazığ, aynı zamanda lezzet kültürüyle de sizleri etkileyecek.

Anadolu her dönem dünya medeniyetinin asıl unsurlarını bünyesinde barındırır ve yayar. Bu kültürel miras, aynı zamanda eşsiz lezzetlerin maharetli ellerde yoğrulduğu enfes tatlara da ev sahipliği yapıyor.

Elazığ’da Harput Köftesi Yenir
Yörenin en lezzetli bulgurlarından, soğan, salça ve Elazığ reyhanının eşliğinde hazırlanan kıymasız bir köfte çeşididir. Reyhanın müthiş kokusunu, bulgurun eşsiz lezzetine doyamazsınız.

Cerrahi Müdahale Değil, Kaburga Dolması
Yörenin en lezzetli yemeğine başlamak için sabırsızlansak da, Elazığ’da bu lezzeti tatmadan ayrılmamaya kendinize söz vermelisiniz.
Bademli, kıymalı ve soğanlı bir pilav hazırlanmakla başlanan lezzet harikası, devamında sizleri şaşırtan işlemleriyle lezzetine lezzet katıyor. Kaburganın yağlı kısmından ağız açılarak hazırlanan pilava maydanoz eklenip kaburganın içine dolduruluyor.
İşte burası çok önemli, çünkü bu adamlar cerrahi müdahale yapacak estetik dikiş atabiliyorlar. Kaburga maharetli ellerde bildiğiniz iğne iplikle dikiliyor. Ağzı kapatılıyor. Hazırlanan dolma, yağda kızartıldıktan sonra tekrar tencerelerde pişiriliyor. Lezzetine doyum olmayan Kaburga Dolması için Elazığ’a kadar gelmeniz yeridir.

Peynirli ve Şekerli Ekmek Olur mu?
Hem de harika oluyor. Mayalı hamurlar ince ince açılarak üzerine yöresel peynirlerin buluşmasıyla hazırlanan ekmeklere şeker serpilerek fırında pişiriliyor. Garip gelebilir ancak mutlaka denemelisiniz.

Elazığ Uydu Görüntüsü

Şuanda Elazığ iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Elazığ İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Elazığ ilçelerini ve Elazığ köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Elazığ Uydu Haritası

Yandex Elazığ Uydu Haritası

Elazığ Parsel Sorgula

Elazığ iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Elazığ Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Elazığ lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 21-7-2024

Elazığ iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Elazığ iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Elazığ Resimleri
Elazığ il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Elazığ Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Elazığ plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.