Bitlis Yemekleri

Bitlis'in bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Bitlis yemekleri nedir?, Bitlis'te ne yenir birlikte inceleyelim.

Bitlis'te Ne Yenir?

Bitlis’te Ne Yenir?
Anadolu’nun en eski kentlerinden Bitlis, camileri, müzeleri, türbeleriyle geçmişin hemen her döneminin izlerini taşıyan bir şehir. Bitlis’e yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler yanında, mutlaka tatmanız gereken yemekleri de sizler için paylaştık.
Anadolu’nun en lezzetli etleri ancak bu kadar güzel pişirilebilir. Yöresel lezzetlerde favori kentimiz Bitlis’teyiz.

Bitlis’te Büryan Kebap Yenir
Ancak Anadolu’nun pek çok yöresinde olduğu gibi, sabah erken kalkmalısınız. Çünkü Bitlis’te Büryan Kebap servise saat sabah 5’te Avşor Çorbasıyla birlikte başlıyor.
Bitlis’te meşe yaprağı ve dağ kekiği ile beslenen bir yaşındaki oğlaklar özenle işlenerek tandırda kendi suyu ve buharıyla pişirildiği çok özel bir lezzet olan Büryan, Bitlis’in en meşhur yemeği. Bir gün öncesinde işlenen oğlaklar, yıkanıp tuzlandıktan sonra dinlendiriliyor. Geceden ateşi yakılan tandırda köz düşünce, tandırın dibine su dolu kazanlar yerleştiriliyor ve kaynaması bekleniyor. Kaynayan kazanlar tandırın hazır olmasının habercisi. Tandırın içine etler kancalarla asılıyor ve tandırın kapağı kapatılıp etrafı çamurla sıvanarak pişmeye bırakılıyor. Enfes lezzetteki büryan maharetli Bitlisli ustalar tarafından özenle kesilerek servis ediliyor. Bu eşsiz lezzeti mevsiminde taze üzümle, diğer zamanlarda yöresel salatalarla tadabilirsiniz.

Avşor Çorbası
Bitlis’e kadar gidilip de Avşor Çorbası içmeden olmaz. Nefis lezzetlerin Anadolu’daki durağı Bitlisli ustaların maharetli ellerinde efsaneleşen tatlardan biri de meşhur Avşor Çorbasıdır. Tandırda pişirilen Bünyan Kebap suyunun oğlak etleriyle birlikte yöresel baharatlar ve salça eşliğinde pişirilmesinden mamuldür. Sabahın erken saatlerinde tadına doyum olmayan Avşor Çorbası içmeden Bitlis’i gezmeye başlamayın.

Bitlis Uydu Görüntüsü

Şuanda Bitlis iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Bitlis İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Bitlis ilçelerini ve Bitlis köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Bitlis Uydu Haritası

Yandex Bitlis Uydu Haritası

Bitlis Parsel Sorgula

Bitlis iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Bitlis Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Bitlis lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 29-5-2024

Bitlis iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Bitlis iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Bitlis Resimleri
Bitlis il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Bitlis Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Bitlis plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.