Amasya Yemekleri

Amasya'nın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Amasya yemekleri nedir?, Amasya'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Amasya'da Ne Yenir?

Amasya’da Ne Yenir?

Yöresel yemekleri ve tatları en otantik mekânlarda yemek için Amasya en doğru adres. Elmanın diyarı Amasya’da, Ferhat ile Şirin’in destansı aşklarına şahitlik ederken, Yeşilırmak’ın kenarındaki tarihi konaklarda Amasya yöresel yemeklerini tadabilirsiniz.
Ferhat Şirin’e kavuşamadı ama şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ın kenarlarındaki tarihi konaklarda eşsiz lezzetlerde yöresel yemeklere kavuşmanız çok kolay.

Dünyanın En Farklı Sarması, Bakla Sarması
Ülkemizde en çok sevilen yemeklerden biri olan sarma, Amasya’da çok daha farklı bir formda sunuluyor. Aşurelik buğdayın kuru bakla ve bulgurla buluştuğu bu sarmayı çok beğeneceksiniz. Yanında içeceğiniz elma kompostosundan bir daha bir daha isteyeceksiniz.

Kurufasülyenin Güveçle Buluştuğu An
Yöresel yemeklerde favori kentimiz Amasya’da sizlere sunulan, güveçte etli kurufasülyenin bir kez tadına bakmanız, müdavimi olmanıza yeter de artar bile. Pek çok yörede etsiz olarak pişirilen kurufasülye yemeği, Amasya’da etle birlikte güveçte ağır ağır pişiyor ve tadına doyum olmuyor gerçekten.

Haşhaş ve Cevizin Lezzetlendirdiği Amasya Çöreği
Mayalı hamurdan yapılan ve içine haşhaş ve bol ceviz katılan Amasya Çöreği, yumuşacık hamuru ile çayınıza eşlik ediyor. Kahvaltıda, Kral Kaya Merazarlarını gezerken çay içtiğiniz tüm mekanlarda kolayca bulabilirsiniz.

Amasya’ya Kadar Gidilip Tatlı Yenmeden Dönülmez
Şehir merkezinde mutlaka kadayıf tatlısı sorun. En taze ve en lezzetli kadayıf tatlılarının yerini cadde üzerindeki herkes gösterecektir. Enfes lezzetli kadayıf tatlısını meydandaki tatlıcıdan yiyin, paket yaptırmayı da unutmayın.

Amasya Uydu Görüntüsü

Şuanda Amasya iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Amasya İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Amasya ilçelerini ve Amasya köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Amasya Uydu Haritası

Yandex Amasya Uydu Haritası

Amasya Parsel Sorgula

Amasya iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Amasya Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Amasya lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 23-2-2024

Amasya iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Amasya iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Amasya Resimleri
Amasya il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Amasya Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Amasya plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.