Erzurum Yemekleri

Erzurum'un bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Erzurum yemekleri nedir?, Erzurum'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Erzurum'da Ne Yenir?

Erzurum’da Ne Yenir?

Anadolu’nun en eski tarihi mekanlarına ev sahipliği yapan Erzurum, gezilecek tarihi mekanlarının ve doğal güzelliklerinin yanında, misafirlerine sunduğu eşsiz tatlarıyla da hemen herkesin beğenisini kazanıyor. Soğuğun başkentliğini Sivas ile birlikte yapan Erzurum aynı zamanda kayakçıların da uğrak mekanlarından, dünyanın en uzun ve dik kayak pistlerine sahip Palandöken’i ile meşhur.

Erzurum’a gelince yapılacak ilk şey değil, yenilenecek ilk yemek gelir akıllara. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, Cağ Kebap’tan bahsediyoruz. Ancak sadece Cağ Kebap ile sınırlı bir lezzet kültürü olduğunu sanmayın. Tadılacak o kadar çok lezzet var ki. Siz de şaşıracaksınız.

Erzurum’da Cağ Kebap Yenir
Doğu Anadolu’nun hayvancılığın merkezi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu durum elbette en kaliteli ve lezzetli etlerin de merkezliğini kimseye bırakmayan bölgede, maharetli ellerde işlenen etler kimi zaman adeta şölene dönüşüyor.
Erzurum’un meşhuru Cağ Kebap, Anadolu’nun en leziz kuzu ve keçi etlerinden hazırlanan yatık olarak geçirildiği şişlerde ve sadece odun ateşinde pişirilen enfes bir kebap çeşidi. Yine şişlerle kesilerek yapılan servisi iştahınızı açmaya yeter de artar bile. Yanında sunulan yöresel közlenmiş sebzeler ve soğuk bir Erzurum Ayranı ile açlığınızı hemen ve çabucak giderebilirsiniz.

Bakır Taslardan Ayran Aşı Çorbası İçin
Erzurum’un en özel çorbalarından biri olan Ayran Aşı Çorbası, özel günlerin ve düğünlerin vazgeçilmezidir. Erzurum merkezde bu çorbayı bakır taslarda servis eden mekanlar bulabilmeniz mümkün. Kaynatılan buğdayın içine yoğurt ve küçük küçük yuvarlanmış köftelerin katılmasından mamul bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Erzurum’un Her Katına Bir Yumurta Kırılan Su Böreği Meşhur
Hemen her yörede çok fazla çeşidi yapılsa da, su böreğinin Erzurum’daki halini tatmadan gerçek bir su böreği yemiş saymayın kendinizi. Her katı ince ince ve birer yumurta kırılarak hazırlanan yufkalar, suda haşlanarak, sonra yine suda soğutularak tepsilere dizilir ve aralarına yöresel peynir ve maydanozla şenlendirilir. Hem hafifliğine hem de tadına doyum olmayan bir su böreği çıkar ortaya. Diğer tüm su böreklerinden lezzetiyle kendini ayırır.
İkinci En Meşhur Ağzınızı Tatlandıracak, Meşhur Erzurum Kadayıf Dolması
İçine konan cevizlerin dolma şeklinde sıkıca sarıldığı kadayıflar yumurtaya batırılarak yağda kızartılır. Yağda kızaran kadayıflar maharetli ellerde şerbetle buluşturulur. Ağızlarda bıraktığı lezzet ise hiç unutulmaz. Erzurum’a gelince yemeklerden sonra unutulmayacak bir tatlı keyfi için yapılması gereken ilk şey kadayıf dolması istemek olmalı. Tadını da sunumunu da asla unutamayacağınız bir tatlıdır.

Erzurum Uydu Görüntüsü

Şuanda Erzurum iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Erzurum İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Erzurum ilçelerini ve Erzurum köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Erzurum Uydu Haritası

Yandex Erzurum Uydu Haritası

Erzurum Parsel Sorgula

Erzurum iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Erzurum Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Erzurum lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 28-2-2024

Erzurum iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Erzurum iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Erzurum Resimleri
Erzurum il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Erzurum Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Erzurum plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.