Artvin
İlinde Ne Yenir?

Artvin İlinde Ne Yenir?


Artvin’de Ne Yenir?

Kuzeyin en kuzeyi, yeşilin en yeşili, mavinin en mavisi, Karadeniz’in incisi Artvin için şunu söylemeliyiz. Sadece balık, hamsi değil, çok farklı lezzetleri bulacaksınız.
Karadeniz’in eşsiz doğasına sahip Artvin, yemekleri ve özellikle hamur işleriyle farklı lezzetlere de ev sahipliği yapıyor.

Kuru Fasulyeli Kesme Çorba
Haşlanmış kuru fasulyelerin, yöresel makarnası erişte ile birleşimine sağan ve salça katılarak elde edilen bu lezzetli ve doyurucu çorbayla yemeğe başlangıç yapabilirsiniz. Birkaç kase daha istemeyin çünkü tatmanız gereken daha çok lezzet var.

Hamsinin girmediği lezzet yok, Hamsili Ekmek
Ekmeğin bu çeşidine ilk defa rastlayacaksınız, içinde hamsinin yanı sıra yöresel doğal sebzelerin de eklendiği bu ekmeği çok seveceksiniz. Pırasa, salça ve mevsime özel taze sebzelerin kullanıldığı çok farklı bir ekmek ve tat sunuyor.

Mevsiminde Izgara Hamsi
Kışın en tazesini en lezzetlisini yiyebileceğiniz hamsiyi ızgarada, nar gibi kızarmış olarak sofraya servisini beklerken yöresel salatanın tadına, eşsiz Artvin ve Karadeniz manzarası eşliğinde bakabilir, yemeğin ardından mutlaka en az üç bardak çay keyfi yapabilirsiniz.

Yemekten Sonra Herisa Tatlısı
Bulgur tatlısı da diyebiliriz. Haşlanan bulgur ezilerek soğutulur ve üzerine şerbet ve bol cevizle servis edilir. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu lezzetli tatlıyı es geçmeyin.

Hamur Tatlılarının Şahı Lokma
Mayalı hamurun top şeklide, halis zeytin yağıyla kızartılmasıyla elde edilen bu meşhur tatlıyı Artvin’de, bala pekmeze ya da Artvin yoğurduna banarak yemelisiniz.