Antalya İlinde Ne Yenir?


Antalya’da Ne Yenir?

Antalya’da tatil, sadece kızgın kumlardan serin sulara atlamaktan ibaret değil. Antalya’ya yolunuz düşerse, ya da tatilinizi Antalya’da geçirecekseniz, mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için sıraladık. Tatilin başkentinde tatile yaraşır lezzetleri bulabilmeniz çok kolay. Sandığınızdan daha ekonomik bu lezzetlere bayılacaksınız.

Sadece yaz mevsiminde değil, her mevsiminin ayrı bir güzelliği olan Antalya’da yemeden ayrılmayın diyebileceğimiz pek çok yemek var. Denizin ve doğanın tüm güzelliklerine sahip Antalya, lezzet kültüründe de hem çok farklı hem de gerçek damak tadı sunuyor.

Konyaaltı ve Kemer Limanı Balık İçin Vazgeçilmez
Balığın hemen tüm çeşitlerini bulabileceğiniz en iyi mekanlar, Konyaaltı ve Kemer Limanı’nda bulunuyor. Eşsiz lezzetlerde hem deniz ürünlerini hem de tatlı su balıklarını bulabilirsiniz. Roka ve balık vazgeçilmezinizse sakın kaçırmayın. Akdeniz’in tüm lezzetleri Antalya’da, hem daha taze, hem daha lezzetli ve harika sunumlar var.

Köftenin Şişle Buluştuğu Enfes Tat, Şiş Köfte
Antalya’nın bu yöresel yemeği, şişlere dizilmiş köftelerin biber ve domates eşliğinde kömür ateşinde pişirilmesiyle ortaya çıkıyor. Biraz kebabı andırsa da yiyince, çok farklı bir lezzet olduğunu anlayacaksınız. Antalya’ya özgü piyaz eşliğinde şiş köfte, açlığınızı giderebileceğiniz en iyi yöresel lezzetlerden biri.  

Güveçte Kelle
Bildiğiniz alıştığınız kelle çevirmelere göre çok daha farklı bir lezzeti var. Antalya’ya özgü bu yemek, güveçte ağır ağır pişerek kellenin lezzetine lezzet katıyor. Sadece sakadat sevenler için değil, artık bir kez denemek istiyorum diyenler için de çok yeni bir deneyim olabilir. Antalya’da özellikle kebapçılarda bulabilir, deneyebilirsiniz.  

Cevizli Tahinli Kabak Tatlısı
Fırında pişirilmiş kabak tatlısının enfes lezzetine cevizi ve tahini ekleyerek sunulan bu tatlıyı, Antalyalı tatlıcılarda ve lokantalarda mutlaka isteyin. Çok beğeneceksiniz.  

Serinlemek İçin Dondurma Değil, Yanık Dondurma Yiyin.
Havaların ne kadar sıcak olduğunu anlatmaya gerek yok Antalya’da. Ancak bu sıcaklardan bunaldığınızda sizi gerçekten serinletecek ve aynı zamanda çok farklı bir dondurma deneyimi yaşatacak yegane lezzet Yanık Dodurma’dır. Antalya’nın en meşhurları arasında ilk sıralarda kendine yer bulan yanık dondurma, ağzınızda dip tutmuş sütün farklı lezzetine ve damağınızda tekrarlanmasını isteyeceğiniz bir tat bıraktığını göreceksiniz. Hem lezzet hem serinlik arıyorsanız, Antalya sıcağında size tavsiye edebileceğimiz, hem yöresel hem de çok farklı bir tat.