Ankara İlinde Ne Yenir?


Ankara’da Ne Yenir?

Başkentimiz Ankara’da ne yenir? Meclis’imiz gibi Anadolu’nun bin bir rengine ve yöresel tatlarına ev sahipliği yapan Ankara, hem yöresel lezzetleri hem de çabucak karnınızı doyurabileceğiniz yemekleri kolayca bulabileceğiniz en büyük kentlerden biri.

Başkentimizde memur ve öğrenci nüfusunun fazla oluşu nedeniyle, Türkiye’de en uygun yemek fiyatlarının da burada olması tesadüf değil. Hemen her bütçeyle karnınızı doyurmanız garanti.

Kahvaltı Yapmadan Güne Başlamayın.
Sabaha karşı ulaştığınız Ankara’da güne çok iyi bir başlangıç yapmanın ilk şartı, gerçek bir kahvaltıdır. Bu kahvaltıyı bulabileceğiniz pek çok mekan var ancak sizler için tavsiyemiz Ulus’taki Zenger Paşa Konağı, yöresel lezzetlerde baldan kaymağa, çok sıkı bir kahvaltı sizleri bekliyor.

Öğlen Herkesi Ankara Döneri Bekliyor
Öğlen yemeklerinin Ankara’daki klasiği, Ankara Döneri, tüm şehirde kolaylıkla bulabileceğiniz uzaklıkta. Ulus, Kızılay’daki dönerciler tavsiyemiz olmakla birlikte, pilav üstü sipariş edeceğiniz Ankara Döneri, sumaklı soğanla birlikte ortaya bir mevsim salatasıyla tüm açlığınızı giderebilirsiniz. Aman fazla kaçırmayın.

Ankara’nın Sınırlarını Aşan Yemeği Ankara Tava
Başkentin dışarıda en bilinen yöresel yemeği Ankara Tava, gerek kullanılan malzemeleri ve gerekse görsel şöleni ile yiyenleri mest ediyor. Kuzu etinin lezzetini şehriye ve sebzeli pilavla bir araya getiren Ankara Tava, mutlaka yenmesi gereken lezzetler arasında. Ankara Tava yanında Çubuk Turşusunu istemeyi unutmayın.

Başkentte Güneydoğu Rüzgarını Seveceksiniz
Ankara’da hemen tüm yörelerimizin tatlarına ve lezzetlerine ulaşmanız mümkün. Ancak tercihiniz Güneydoğu yemekleriyse önerebileceğimiz en iyi mekanlardan biri Tavacı Recep Usta, kaburga dolması, kebaplar ve saç kavurmalar harika. Hem yemekleri hem de servisi on numara diyebiliriz. Ankara’da Parkvadi’de.

Emek’teyseniz Mutlaka Menekşe Kebabı Yiyin
Yolunuz Emek tarafına düştü ve acıktınız. Sizlere verebileceğimiz en iyi alternatif Menekşe Kebabı olacak. Kuzu kuyruk yağının tavukla ve mantarla yoğrulduğu ve Adana Kebap gibi şişe takılarak közlendiği bir başka lezzet bir başka tat. Mutlaka deneyin, tekrar yemek isteyeceksiniz.

Yemeklerin Sonunda Meşhur İrmik Helvası
Ankara’da pek çok lezzet durağında sunulan irmik helvası gerek tadı ve gerekse hoş kokusuyla tatlıya olan ihtiyacınızı tek seferde karşılamaya yetiyor. Tadılması gereken lezzetlerden biri de irmik helvası.