Rize İlinde Ne Yenir?


Rize’de Ne Yenir?

Çayın başkenti, eşsiz doğal güzelliklere sahip yaylalarıyla Rize, doğanın bizlere çok özel ve güzel hediyelerinden biri. Karadeniz mutfağının en özel lezzetlerini bulabileceğiniz Rize ye yolunuz düşerse, eşsiz yayla havasıyla açılan iştahınızı kapatacak çok güzel çözümler sunuluyor. Laz böreğinden, hamsili pilava kadar yöresel tatların eşsiz çeşitleri bu yazımızda sizleri bekliyor.

Hem doğal güzellikleri hem de insanıyla Rize, Anadolu’nun hoş ve hareketli bir esintisini sunuyor insana. Yolunuz Rize’ye düştüyse Rize’nin dillere destan Ayder Yaylasını gezmeden, çayın her an tazesini içmeden dönmek olmaz.

Rize Deyince Hamsili Pilav
Yörenin ünü tüm ülkemizi saran lezzeti Hamsili Pilav, hamsilerin yıkanıp temizlendikten sonra tencereye bir sıra dizilmesi ve üzerine pirincin eklenmesiyle devam eder. Sonra bir sıra daha hamsi ve bir sıra daha pirinç karışımı eklenir ve hazırlanma işlemine, tercihe göre baharat, kuş üzümü ya da patates eşlik eder.

Turşu Kavurma
Karadeniz yalnızca deniz ürünleriyle değil aynı zamanda sebze yemekleriyle de meşhurdur. Rize yöresine ait turşu kavurma, fasulye turşusunun suda bekletilerek tuzunun alınması işlemiyle başlar. Soğanlar zeytinyağında kavrularak, biber sarımsak ilave edilir. Suda bekletilerek tuzunun alındığı fasulye turşuları bu karışıma eklenerek karıştırılır.

Börekten Tatlı mı Olur Demeyin, İşte Laz Böreği
Adı sizi yanıltabilir. Çünkü Laz Böreği, bildiğimiz böreklerden değil, Rize’ye ait meşhur bir tatlıdır. Hamurlar yumak yumak açılır, her bir yufka 14 parça haline getirilir. Her bir parçanın arasına tereyağı ve soğuk muhallebi konarak fırına verilir. Fırından çıkan laz börekleri şerbeti verilerek servis edilir. Hem lezzetli hem de hafif bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

Enişte Lokumu
Yeni çiftler için kayınvalidelerin damatlarına özel olarak hazırladıkları bu özel tatlı, ziyafetlerin tatlısı olarak da bilinir. Tereyağı, yumurta ve şeker de eklenerek hazırlanan hamur, fırında pişirilir ve şerbetlenmeden doğrudan servis edilir.