Ordu İlinde Ne Yenir?


Ordu’da Ne Yenir?

Yeşilin maviyle buluştuğu şirin Ordu’ya yolunuz düşerse yapmadan dönmemeniz gereken aktivitelerin yanında gidince tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler de bulunuyor. Hem tarihi hem sahili hem de doğasıyla Karadeniz’in inci kenti Ordu’dayız.

Ordu’ya gidince Boztepe’ye çıkmadan Ordu’nun eşsiz manzarasını seyretmeden olmaz. Yörenin çaylarından içebileceğiniz mekanlardan manzaraya son kez baktıktan ve bol bol fotoğraf çektirdikten sonra, mutlaka karnınızın acıktığını hissedersiniz. O halde buyurun Ordu yemeklerine.

Gürcü Kavurması
Gürcü kavurması, kuşbaşı doğranmış etlerin haşlanmasıyla başlayan yemek için soğan ve salça baharatların eşliğinde kavrularak etlerle buluşur. Oluşturulan sosa mısır unu da eklenerek etler yoğun ve kıvamlı bir sosla servis edilmiş olur. Diğer kavurmalardan ayrılan özelliği, mısır unlu yoğun sosudur.

Karadeniz’in İnci Köşesi Ordu’nun Meşhur Pidesi
Ordu, diğer Karadeniz kentlerinde olduğu gibi, pidenin sevilerek yendiği yerlerden biri. Kıymalı, kuşbaşılı ve peynirlilerinin en lezzetlilerini bulabileceğiniz pideler hem çıtır hem lezzetli ve doyurucu.

Ordu Sahilinde Balık Keyfi
Ordu sahilde yer alan balıkçı lokantalarında mevsimine uygun çok lezzetli Karadeniz balıklarını güzel sunumlar ve salatalar eşliğinde yiyebilirsiniz.

Hamsi Sonunda Köfteye Ordu’da Girdi
Karadeniz ve Karadenizliler için hamsinin önemini bilmeyen yok. Bu eşsiz balığın girmediği lezzet de… Ancak şimdiye kadar, pilavını hatta turşusunu bile duyan olsa da Ordu’da hamsi köfte denenebilecek en farklı hamsi yemeklerinden. Hamsiler temizlenerek küçük küçük doğranıp soğan, çekilmiş ekmek ve baharat eşliğinde ızgarada pişiriliyor. Kıvırcık ve soğan söğüşle servis ediliyor.

Ordu’nun Peynirleriyle Yapılan Mıhlama
Karadeniz’de pek çok yörede bulabileceğiniz mıhlama yemeğinin en lezzetlisi Ordu’da yenir. Çünkü meşhur ordu peyniri ve mısır ununun Ordu tereyağıyla birleştirilerek hazırlandığı bu yemeği, sıcak sıcak, ekmekle birlikte yemelisiniz. Aman parmaklara dikkat diyelim.