Niğde İlinde Ne Yenir?


Niğde’de Ne Yenir?

Orta Anadolu’nun tarihi kentlerinden olan Niğde, Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini bir arada bulabileceğiniz kaliteli mekanlarıyla da adından söz ettiriyor. Yolunuz Niğde’ye düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerin yanında mutlaka tatmanız gereken lezzetleri de sizler için hazırladık.

Niğde’de Niğde Tava Yemeden Dönmeyin
Her yörenin kendine has kebap türü var. Ancak Niğde, kendini bu sınıflamanın dışında tutuyor. Niğde Tava, en az kebaplar kadar lezzetli. Kuşbaşı doğranmış etlerin, sarımsak, biber ve domatesle birlikte özel tavasında hazırlanan bu lezzet, yanında Niğde pidelerinin hoş kokusu eşliğinde sunuluyor. Lezzetine doyum olmayan bu güzel yemeğin doyurucu olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Niğde Taş Fırınlarından Yeni Çıkmış Tahinli Ekmek
Niğde’yi Niğde yapan pek çok değer var. Ancak bu değerlerin içinde en bilinenlerden biri olan Tahinli Ekmek, yolu düşenlerin mutlaka tatması gereken harika bir lezzet sunuyor. Niğde bağlarını gezip, elmalarının tadına bakmadan, patatesini bulmadan ayrılmayın.

Tarihi Kentin Tarihi Dokusunu Bulabileceğiniz Gümüşler Örenyeri
Niğde’de Gümüşler Ören yeri ve manastırı hem mimari yapısı hem de Gülümseyen Meryem Freskiyle tarih meraklılarının uğrak yerleri arasında. Ancak çok daha tarih kokan bir yer arıyorsanız, Avrupa Müzesi olmaya aday Niğde Müzesini mutlaka gezmelisiniz.

Kentin En Meşhur İçeceği Niğde Gazozu
Kent merkezindeki pek çok restoran ve lokantada ya da çay bahçelerinde bulabileceğiniz, serinleten Niğde gazozu Niğde ile özdeşleşmiş meşhur bir içecek. Niğde’ye kadar gidip bu kadar tarihi mekanı gezdikten sonra hararetinizi kesebilecek en iyi çözüm Niğde gazozu olacaktır. Kentin kendi tarihi gibi gazozunun da tarihi olduğunu söylemeden geçmeyelim.