Nevşehir İlinde Ne Yenir?


Nevşehir’de Ne Yenir?
Peribacalarıyla meşhur Nevşehir, konuklarını eşsiz tarihi ve doğal güzellikleriyle ağırlarken, yöresel lezzetleriyle de gerçek misafirperverliğin aynı zamanda iyi doyurulmasıyla mümkün olabileceğinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz kentlerimizden biri.

Tarihi çok eskilere dayanan bu sıra dışı mekanların hem sabahı, hem de akşamı bir başka güzellikte. Kapadokya’da efsanelerin izlerini balon turlarıyla keşfederken, Göreme’de rahipler ve rahibeler manastırlarını gezip, saklı cennetlerin bulunduğu Ihlara Vadisi gezisinden sonra lezzetlere ancak sıra gelebiliyor.

Meşhur Ağpakla, Aslında Çok İyi Bildiğimiz Yemeğin Nevşehircesi
Kuru fasulyeye Nevşehir’de verilen ad Ağpakla, kuru fasulyenin çömlekte ve kemikli etlerle pişirildiği için diğer tüm yörelerden kendini ayırıyor. Çok daha yoğun ve daha lezzetlisini inanın bulabilmeniz çok zor. Yanında turşu istemeyi unutmayın.

Nevşehir’de Lezzet Çömlekle Başlar Çömlekle Son Bulur, Çömlekte Nohutlu Yahni
Koyun etinin salça ve soğanla kavrulduğu, içine önceden ıslanmış nohutların eklenerek çömlekle buluştuğu bu güzel lezzetin tadına mutlaka bakmalısınız. Özellikle yöresel yemekler bulabileceğiniz konakları öneriyoruz.

Tandırda Hazırlanan Gendime Çorbası
Salça ve soğanlar tereyağında kavrularak, içine eklenen yarmayla kavrulmaya devam ediliyor. Yörede kurutulan kemikler çömleğin altına konarak üzerine hazırlanan iç dökülür ve üzeri alıncaya kadar su çekilir. Çömlek ağzı kapatılarak tandıra verilir. Çıkan lezzetin hem tadı hem de kokusu sizi doyurmaya yetiyor.

İçinizi Isıtacak Sütlü Çorba
Nevşehir’in yöresel tatlarından biri de sütlü çorbadır. Hem yapımı kolay, hem de lezzeti güzel olan bu çorba, bulgur ve sütle hazırlanır. Kavrulan bulgura eklenen sütle birlikte kaynatılarak çorbanın olmazsa olmazı tuz eklenerek, sıcak sıcak servis edilir.