Amasya İlinde Ne Yenir?


Amasya’da Ne Yenir?

Yöresel yemekleri ve tatları en otantik mekânlarda yemek için Amasya en doğru adres. Elmanın diyarı Amasya’da, Ferhat ile Şirin’in destansı aşklarına şahitlik ederken, Yeşilırmak’ın kenarındaki tarihi konaklarda Amasya yöresel yemeklerini tadabilirsiniz.
Ferhat Şirin’e kavuşamadı ama şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ın kenarlarındaki tarihi konaklarda eşsiz lezzetlerde yöresel yemeklere kavuşmanız çok kolay.

Dünyanın En Farklı Sarması, Bakla Sarması
Ülkemizde en çok sevilen yemeklerden biri olan sarma, Amasya’da çok daha farklı bir formda sunuluyor. Aşurelik buğdayın kuru bakla ve bulgurla buluştuğu bu sarmayı çok beğeneceksiniz. Yanında içeceğiniz elma kompostosundan bir daha bir daha isteyeceksiniz.

Kurufasülyenin Güveçle Buluştuğu An
Yöresel yemeklerde favori kentimiz Amasya’da sizlere sunulan, güveçte etli kurufasülyenin bir kez tadına bakmanız, müdavimi olmanıza yeter de artar bile. Pek çok yörede etsiz olarak pişirilen kurufasülye yemeği, Amasya’da etle birlikte güveçte ağır ağır pişiyor ve tadına doyum olmuyor gerçekten.

Haşhaş ve Cevizin Lezzetlendirdiği Amasya Çöreği
Mayalı hamurdan yapılan ve içine haşhaş ve bol ceviz katılan Amasya Çöreği, yumuşacık hamuru ile çayınıza eşlik ediyor. Kahvaltıda, Kral Kaya Merazarlarını gezerken çay içtiğiniz tüm mekanlarda kolayca bulabilirsiniz.

Amasya’ya Kadar Gidilip Tatlı Yenmeden Dönülmez
Şehir merkezinde mutlaka kadayıf tatlısı sorun. En taze ve en lezzetli kadayıf tatlılarının yerini cadde üzerindeki herkes gösterecektir. Enfes lezzetli kadayıf tatlısını meydandaki tatlıcıdan yiyin, paket yaptırmayı da unutmayın.