Muş İlinde Ne Yenir?


Muş’ta Ne Yenir?

Anadolu’da yemek ile ilgili pek çok alternatifin soflara lezzet olarak dönüştüğü, tarih kokan tatlara tanıklık edebileceğiniz yörelerimizden biri de Muş’tur. Muş’a yolunuz düştüyse, özellikle yöresel yemeklerin izini sürmenizi tavsiye ederiz.

Türkünün de söylediği gibi, yolu yokuş olsa da yöresel yemeklerin lezzeti tüm yokuşları çıkmaya değer. Muş Kalesi’nde Muş Ovası’nı şehrin manzarasını seyredip, çortinin, hez dolmasının tadına bakmadan ayrılmayın.

Köftenin Meşhuru Muş Köftesi
Birkaç defa makineden geçen etlerle hazırlanan kıyma bile henüz yetersiz bulunup bir kez de dövülür, köftelik bulgur ve soğanla yoğrulur. Bu esnada ceviz ve pirincin de eşlik ettiği iç büyük toplar şeklinde yuvarlanarak suda pişirilir. Pişen hem farklı hem de lezzetli köfteler üzerine yörenin halis tereyağı dökülerek servis edilir.

Lahana Dolmalarının Şahı, Hez Dolması
Yağlı kıymaların pirinçle yoğrularak lahanalara sarıldığı lezzetli dolmalar, tencerede sumak suyuyla buluşarak pişirilir. Yanında Muş yoğurdu ile servis edilir. Hem kokusunu hem de lezzetini çok seveceğiniz farklı bir dolma türüdür.

Muş Yemeklerinde Ağırlık Lahanada, Her Evde Çorti Bulmak Mümkün
Misafirperver Muş halkının yazdan hazırladığı çorti, lahana yapraklarının küçük küçük doğranarak içine yöresel baharatlar, soğan ve reyhan konarak büyük küplere bol su ile doldurulur. Ekşi tat alması için küpün içinde biraz da ekşi hamur atılır ve küpler sıkıca kapatılır. Kışın küpten çıkarılan çortiye, kemikli et, ya da etin lezzetli yerlerinden boççik (etin kuyruk kısmı) ile birlikte pişirilir, üzerine tereyağı dağlanarak servis edilir. Muş’ta kışın misafir olduysanız mutlaka yersiniz.

Anadolu Keşkeksiz Olmaz, Keşkeğin Muş Görmüş Hali
Nohut ve buğdayların iyice haşlandıktan sonra, içine pişirilmiş et ve toz biberle birlikte bir süre daha pişirilmesiyle elde edilen Muş keşkeği, küçük küçük doğranmış kuru soğanların üzerine serpilmesiyle servis edilir.