Muğla İlinde Ne Yenir?


Muğla’da Ne Yenir?

Ege’nin kendisi kadar ilçeleriyle adından söz ettiren turizm cenneti Muğla, tarihin denizle ve efsanelerle yoğrulduğu masalsı bir kentimiz. Hem merkezinde hem de ilçelerinde bu havayı hemen hissedebilirsiniz.
Ülkemizin turizminin ilk akla gelen mekanlarına ev sahipliği yapan Muğla’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerin yanında mutlaka tatmanız gereken çok iyi lezzetleri var.

Bir Muğla Efsanesi Büryan
Yörenin lezzetli teke etlerinin bütün halde Muğla yöresine ait özel tandırda pişirilerek hazırlanan Büryan, hem hazırlanışı hem de sunumuyla doyurucu bir lezzet. Tandıra asılan etlerin, tandırın dibine konan bakır kazanın içindeki suyun buharıyla lif lif olmuş yumuşacık ve ağızda bıraktığı aromayı uzun süre unutamayacaksınız.

Fethiye’de Ne Yenir?
Fethiye denince Ölüdeniz’de yüzmeden, Kelebekler Vadisi’ni gezmeden olmaz. Ancak bu gezmenin sonunda açlığınızı giderebileceğiniz en iyi tercih balık, balığın en lezzetlisini bulabileceğiniz yegane mekanlar ise balık pazarında. Ege’nin en lezzetli balıklarını bulabileceğiniz balık pazarında eşsiz bir balık ziyafeti sizleri bekliyor.

Bodrum’da Gümüşlük’te Balık Keyfi
Bodrum denince tatil, tatil denince Bodrum diyenlerdenseniz, yapacağınız tekne turlarının ardından, Gümüşlük’te enfes bir balık keyfi sizleri bekliyor olacak. Yalnızca yazları değil, sonbaharı ve ilkbaharının da ayrı bir güzelliği olduğunu belirtmek isteriz. Daha yöresel lezzetler peşinde olanlar için çok daha iyi ve anlamlı bir çözüm, Çakır Gözlü Gülsüm’ünü Çerkez Kaymakam’ın aldığı Efe Halil türküsü eşliğinde Bodrum Kebap olacaktır. Kızarmış patates üzerine dökülen kızarmış etlerin yoğurt ve yeşilliklerle servis edildiği bu yöresel lezzeti tatmadan dönmeyin.

Marmaris Koylarında Harika Mezeler ve Balık
Ege denince en güzel sahiller ve koylar akıllara gelir. Koylarda balık, Marmaris’te ise harika mezelerin eşlik ettiği enfes balık çeşitleri. Marmaris’e yolunuz düşerse harika hazırlanmış mezelerle birlikte çok çeşitli balıkları bulabilirsiniz.

Muğla’nın Tatlısı Yok mu Diyenler Dinlesin
Baklavanın hamurunu andıran yufkaları ince ince açılarak içine ceviz konularak hazırlanan bu tatlı, üzerine dökülen tereyağı ve şerbetle tadılması gereken tatlılardan. Yörede kız isteme, bayramlar ve özel günlerde özellikle Marmaris ve Fethiye yörelerinde oldukça meşhur.