Mardin İlinde Ne Yenir?


Mardin’de Ne Yenir?

Son dönem sinema ve dizi sektörünün gözde mekanlarına ev sahipliği yapan Mardin, taş işçiliğinin en özel ve güzel örneklerinin sunulduğu harika bir doku. Pek çok taş konağın butik otele dönüştürüldüğü bu tarihi şehir, lezzetleriyle de özel tatlar sunuyor.

Mardin denince akla ilk gelen Mardin Kalesi’nden bu tarihi şehrin manzarasını seyretmeden olmaz. Farklı kültürlerin bugün bile birlikte yaşadığı Mardin, yaşattığı hoşgörüyle dünyaya gerçekten çok iyi bir mesaj veriyor.

Zengin Ve Farklı Kültürlerin Sunduğu Eşsiz Lezzet Kaburga Dolması
Mardin’de ne yenir, sorusunun ilk cevabı kaburga dolmasıdır. Koyunun kaburgasının yöreye özgü bulgur pilavıyla doldurulduğu ve pişirildiği bu lezzeti pek çok şehrimizde bulabilirsiniz. Ancak bu eşsiz lezzetin en iyi durağı Mardin’dir.

Kayısılı İşkembe Dolması
Mardin sakatat severlerin ilgisini çekecek pek çok yemeğe sahip. Bu yemeklerin belki de en meşhuru olan Kayısılı İşkembe Dolması, küçük doğranan etlerin, soğan, bulgurla buluşarak pişirildiği ve lezzetini çok farklı bir noktaya taşıyan kuru kayısı, sarımsak ve baharatlarla şenlendirilir. Hazırlanan iç, işkembelere doldurularak pişirilir. Sakatat ürünlerini seviyorsanız mutlaka deneyin.

Mardin’in Yöresel Pilavı Şehriyeli Bulgur Pilavı
Elle yapılan şehriyelerin bulgurla buluştuğu ve maharetli ellerle hazırlandığı hem hafif hem de lezzetli bu pilavdan Mardin’e misafir olunca tatmanız muhtemeldir.

Havuçlu Pilav
Hem sebzeli hem de etli olarak hazırlanan bu pilavın gerçekten doyurucu olduğunu söylemek gerekiyor. Yörenin lezzetli etleri soğanla harmanlanır, havuç ve kuş üzümü eşliğinde cümbüşe dönüşür. Hem hazırlanışı hem de sunumu ile havuçlu pilav yörenin lezzet kültüründeki hak ettiği yeri tescilliyor.

Tatlılardan Zingil
Anadolu’nun hemen her yerinde yiyebileceğiniz lokma tatlısının bir türüdür. Hamurlar kaşıkla kesilerek kızgın yağa atılır. Kızartılan hamurlar servis tabağına alınarak soğuk şerbetle buluşur. Üzerine fıstık dökülerek servis edilir.