Kahramanmaraş
İlinde Ne Yenir?

Kahramanmaraş İlinde Ne Yenir?


Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Ünü tüm dünyada bilinen ve talep edilen Maraş Dondurması, Kahramanmaraş denince ilk akla gelen lezzet olsa da Maraş’a yolunuz düştüğünde tatmanız gereken çok farklı lezzetler ve doyurucu yemekleri bulabileceğiniz çok iyi mekanlar var.

Kent merkezine kuşbakışı bir gezi için ilk tercihiniz Maraş Kalesi olabilir. Kalenin görkemli surlarından Maraş manzarasını seyre dalabilirsiniz. Ancak daha gezilecek mekanlar ve tadılacak pek çok lezzet var. Tarihi Taş Han, Maraş’ta kapalı çarşıyla bitişik, yöresel baharatlar ve hediyelikler bulabileceğiniz mekanlardan. Maraş Kapalı Çarşı, Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı olmak üzere iki bölümden oluşan bu işlek çarşılarda Maraş’a ait pek çok ürünü bulabilmeniz mümkün.

Maraş Dondurması
Dondurma denilince Kahramanmaraş, Kahramanmaraş’ta dondurma denince Yaşar Pastanesi akla gelir. Yörede Ahir Dağı’nın sunduğu florasından elde edilen keçi sütleri ve yine yörede yetişen mahleple hazırlanan Maraş dondurması hem kıvamı hem lezzeti hem de dövme sertliğiyle yeryüzünde tadabileceğiniz en iyi dondurmadır.

Maraş Tarhananın En Lezzetlisine Ev Sahipliği Yapıyor
Anadolu’nun bilinen en eski lezzetlerinden biri olan tarhana, Maraş’ta çok daha farklı bir lezzete sahip. Çünkü yörede yetiştirilen keçilerden elde edilen sütlerle hazırlanan yoğurdun kullanıldığı tarhanalar, hazır çorbaların da bir nevi atasıdır. Sıcak su eklenerek çok çabuk hazırlanan, içinde yörenin en lezzetli sebzelerini ve baharatlarını bulabileceğiniz tarhanayla içiniz ısınacaktır. Ancak dilerseniz cips gibi de tüketebileceğiniz bu müthiş lezzet mutlaka denenmesi gereken tatlardan biri.

Havuçlu Bademli Maraş Pilavı
Maraş’ta etli pilav olarak düşünebileceğiniz pilavı diğerlerinden ayıran en büyük fark ise içinde kullanılan malzemeleridir. Havuç, badem, fıstıkla şenlenen bu harika lezzet Acem pilavı olarak da biliniyor. Maraş’ta bu pilavı bulabileceğiniz yöresel lezzetler sunan mekanlar var.