Malatya İlinde Ne Yenir?


Malatya’da Ne Yenir?

Dünya’nın kayısı merkezi Malatya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken mekanlarda mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okuyun. Çünkü hem gezilecek hem de tatmadan dönmemeniz gereken çok iyi yemekler sizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyük şehir olan Malatya, gerek et yemekleri ve gerekse yörenin lezzetli sebzeleriyle hazırlanan eşsiz tatlarıyla yemek kültüründe adından söz ettiriyor. Özellikle etsiz köfteleri çeşitleriyle sizi hayran bırakacak kadar iddialı.

Hemen Her Yer Kayısı İle Dolu
Malatya, hem şehir merkezi hem de ilçeleriyle adeta kayısı cenneti. Dünya kayısı üretiminin neredeyse tamamına yakını Malatya’dan desek, yanılmış olmayız. Gül kurusunun çok daha lezzetli olduğu hemen herkesin malumu. Malatya’da alınabilecek en iyi hediye ise yine kayısı olacaktır.

Yöresel Lezzetin Baş Tacı Kağıt Kebap
Yörenin en lezzetli etlerinin kuyruk yağı eşliğinde yine yağlı kağıda sarılarak büyük bakır kaplara yerleştirilir ve fırınlanır. Mevsime göre yöresel sebzelerle birlikte hazırlandığında sebzeli kağıt kebabı adını alan bu lezzeti Malatya’ya gitmişken yemeden ayrılmayın. Közlenmiş domates, biber ve bulgur pilavı ile servisi bir harika, yanında ayranı unutmayın.

Lezzetli Külah Dolması
Malatya yazın yöresel sebzelerin iplere dizilerek kurutulduğu ve kışa hazırlığının yapıldığı en maharetli Anadolu kadınlarının memleketi. Misafiri çok seven Anadolu insanının Malatya’da sofralarına konuk olursanız, kurutulmuş patlıcan ve biberlerden yapılan külah dolmasını afiyetle yiyebilirsiniz. Yanında yoğurtla birlikte harika bir ikili oluşturuyor.

Malatya’nın Meşhur Köfteleri
İspendere İçme Suları’nda güzel bir gezinin ardından, şifalı sularını içip yaptığınız kür tedavisinden sonra meşhur köftelerin tadına bakmalısınız. Malatya denince akla gelen özellikle kıymasız olarak hazırlanan hafif köftelerin adları bile saymakla bitmiyor. Analı Kızlı’dan İçli Köfteye, Sıkma köfteden Ayva köftesine, ciğer köftesinden kurşun geçmez köfteye, mercimekli çiğ köfteden yumru köfteye ve daha adını sayamadığımız pek çok farklı ve lezzetli köfteleri burada bulabilirsiniz.