Kütahya İlinde Ne Yenir?


Kütahya’da Ne Yenir?

Kütahya denince akla gelen, çinileri, kaplıcaları ve antik kentleri, hem zamana hem de şimdiye ışık tutuyor. Hamur işleri ve börekleriyle ünlü Kütahya’da tatmanız gereken çok iyi lezzetler olduğunu söylemeliyiz. Kütahya lezzet kültüründe de çinileri gibi eşsiz ve sıra dışı tatlar sunarken, hem bu tarihi kenti gezmenizi hem de tarihi tatların sizlere eşlik etmesine izin vermelisiniz.

Anadolu’nun her yöresinde olduğu gibi Kütahya’da da hamurla yapılan yemeklerin hem yeri hem de lezzetleri çok farklı. Ancak Kütahya’nın hamurlu yemeklerinin lezzetleriyle diğer tüm kentlerden farklı bir yerde durduğunu sizlerde kolayca gözlemleyeceksiniz.  

Gözleme Kütahya’nın Meşhurları Arasında
Kentin gezilip görülecek pek çok tarihi mekanının yanında mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden biri olan gözlemeler, haşhaşın eşlik ettiği içlerle hazırlanarak eşsiz bir damak tadı bırakıyor.

Kütahya’da Marka Olmuş Börek Dolamber Böreği
Kütahya böreği olarak da ün salmış olan Dolamber Böreği, kol böreğini andırır. Peynirlisi, ıspanaklısı, kıymalısı ve özellikle patateslisinin yanında içeceğiniz sıcak bir çayla böreğin neden marka olduğunu hemen anlayabilirsiniz.
Dolmanın Geometri Dersinden Sınıfı Geçeni, Ilıbada Dolması
Ülkemizin hemen her yerinde yapılan ve severek yenilen yaprak dolmasının Kütahya’da hem sarılması hem de sunulması çok farklıdır. Hazırlanan dolma içi, üçgen sıkı bohçalar halinde sarılır. Maharetli ellerde verilen geometri şekilli dolmaların üzerine yoğurt dökülerek servis edilir. Bir diğer farkı da ister sıcak ister soğuk yiyebilmeniz.
Tarhananın Köfteye Konuk Olduğu Lezzet, Kütahya Köftesi
Anadolu’nun en eski hazır yiyeceklerinden olan tarhana hem yapılışı hem de içindeki bin bir çeşni ile besleyici olduğu kadar lezzetlidir. Kütahyalılar bu lezzeti köfteye de taşımışlar ve ortaya bu müthiş tat çıkmış. Tarhana eklenerek hazırlanan köfteler, sunulurken tereyağı ve biber sosuyla servis ediliyor.