Konya İlinde Ne Yenir?


Konya’da Ne Yenir?

Hoşgörünün başkenti, etli yemekleri ve etli ekmeğiyle tüm ülkemizde meşhur olsa da Konya’ya gidip yemeden dönmemeniz gereken, gitmişken mutlaka uğramanız gereken mekanları ve lezzetleri sunmaya devam ediyoruz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin tüm dünyaya İslam’ın ve hoşgörünün gerçek güzelliğini yaydığı bu büyük kentimize gidip Mevlana

Müzesini gezmeden dönmemelisiniz.
Yalnızca tarihi mekanlara değil, aynı zamanda tarihe ışık tutan Konya Çatalhöyük, dünya üzerinde bilinen ilk yerleşim yeridir. Bu tarihi kenti gezerken acıktığınızı hissettiğinizde başvurmanız gereken en az tarihi kadar görkemli lezzetleri var.

Etli Ekmeği Bulmak İçin Aramanıza Gerek Yok O Sizi Bulacaktır
Konya’da ne yenir, sorusunun aslında ilk ve en iyi cevaplarından birisi olan Etli Ekmek, ünü yalnızca ülkemizde değil, sınırları aşan bir lezzettir. Kıyması makine yerine satırla hazırlanan, domates ve soğan karışımıyla oluşturulan iç, uzun hamurlar üzerine yayılarak odun ateşiyle kızdırılan taş fırınlarda pişiriliyor. Yanında bol salata ve köpüklü ayranla sunulan bu eşsiz lezzet siz aramasanız da kent merkezindeki hemen her noktada o sizi kolayca bulacaktır.

Gittiğim Her Yerde Yörenin Kebabını Yerim Diyorsanız, Hacı Şükrü Fırın Kebap Var
Konya’ya özgü fırın kebabın lezzetine lezzet katan en önemli ayrıntısı yörenin meşhur Merinos cinsi koyunlarının etinden yapılıyor olması. Büyük bir bakır kaba konan parçalanmış koyun etleri, biraz su ve baharat eşliğinde fırına gönderilir. Çıkan lezzetli kebap Konya’nın meşhur pideleri üzerinde servis edilir. Tadını çok beğeneceksiniz.

Mevlana’nın Kentinde Mevlana Böreği
Yufkanın yağlanarak arasına kıymalı harç konarak bohça haline getirilen börek fırına verilir. Fırından çıkan sıcak sıcak yenen börek Konya’nın meşhur böreklerinden biri.

Mevlana’yı Ziyaret Edip Mevlana Şekeri Almadan Olmaz
Oldukça sert ve keskin bir şekerdir. Kent merkezinde pek çok turistik mağazada kolayca bulabileceğiniz bu farklı şeker, Konya’nın en iyi hediyelikleri arasında yer alıyor.