Kocaeli İlinde Ne Yenir?


Kocaeli’de Ne Yenir?

Marmara Bölgesi’nin hareketli şehirlerinden ve ülkemizin en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Kocaeli’de, diğer bir adıyla İzmit’te turistik mekanları gezerken aynı zamanda zengin lezzet kültürünün sunduğu eşsiz tatları bulabilirsiniz. Sapanca Gölü’nden, Hereke’ye kadar uzanan pek çok doğa harikasını gezerken yörenin el sanatlarına ve maharetli ustaların hazırladığı lezzetlere konuk olabilirsiniz.

Mutlaka gezmeniz gereken Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarasını seyrederken gölün etrafındaki tarihi mekanlarda konaklamanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Adını Yemesindeki Zahmetten Alan Pişmaniye Sizleri Pişman Etmez
Kocaeli’ne özgü bu lezzeti tatmayan bilmeyen yoktur. Bilinirliğini biraz da yol kenarlarındaki satış yapan dükkanlara borçlu olan pişmaniye, Kocaeli’nin en iyi hediyelikleri arasında ilk sırada yer alıyor. İnce tel tel açılan pişmaniyenin en bol ve farklı çeşitlerini Kocaeli’de bulmanız mümkün. Çikolatalısının tadına bayılacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Açlığınızı En İyi Ciğceli Kavurmayla Giderebilirsiniz
Kocaleli’ne özgü bu farklı kavurma yemeği, kuşbaşı etlerden hazırlanan kavurma, bulgur pilavıyla buluşur. Bu yemeğin en ilginç yanı ise kavurmanın üzerine süt kaymağının eritilerek dökülmesidir. Hem farklı hem de doyurucu bir lezzet için Ciğceli kavurma iyi bir tercih olabilir.

Kocaeli’de Tüm Anadolu’nun En Hafif Keşkeği Pişiyor
Anadolu’da düğün denince akla gelen ilk yemek olan keşkek pek çok yörede bilinen ve bolca pişirilen yemekler arasındaki yerini kimseye bırakmıyor. Ancak Kocaeli’de keşkek için sığır eti yerine tavuk kullanılıyor. Hem daha farklı hem de daha hafif bir keşkek için tavuklu keşkek çok iyi bir lezzet sunuyor.

Tatlılarının Meşhuru Höşmerim
Kocaeli’nin bir diğer meşhur tatlısı olan Höşmerim, un ve peynirle yapılan bir tatlıdır. Yöreye özel tuzsuz peynirlerin maharetli ellerde un ve yağla buluştuğu bu tatlının üzerine dökülen şerbetle tatlandırılıyor.