Kırşehir İlinde Ne Yenir?


Kırşehir’de Ne Yenir?

Anadolu’nun ticari ve ekonomik hayatında tarihsel bir yere sahip olan Kırşehir, aynı zamanda Ahilik örgütünün kurulduğu şehrimizdir. Gerek tarihi gerekse Anadolu insanının misafirperverliğinin en iyi örneklerinin günümüzde de devam ettiği Kırşehir, yemekleriyle de önemli lezzet duraklarından biri.

Et yemeklerinin çoğunlukla tüketildiği Kırşehir’de Anadolu’nun tüm lezzetlerinin harmanlandığını görebilmek mümkün. Hem yemekler hem de pişirilmesi ile gerçek lezzetlere ulaşmanız kolaylaşıyor.

Tandırda Çömlek Paça
Misafirperver Kırşehirlilerin sofralarını süsleyen bu paça çeşidi, koyun ve kuzunun baş ve ayaklarının temizlendikten sonra, çömlek içinde, tandırdaki közün üzerinde pişirilmesi ile elde ediliyor. Ağır ağır pişen yemeğin üzerine sirke, sarımsak eklenerek çok daha yoğun bir lezzete erişebilmeniz mümkün, sakadat sevenler için çok iyi bir alternatif olabilir.

Kuru Fasulyenin Çömlekteki Lezzetine Doyum Olmuyor
Yörede pişirilen etli kuru fasulyeler, çömlekte pişirildiği için lezzetine lezzet katıyor. Pişirilen kuru fasulyeler, yanında pilav, turşu ve bol salata ile ikram ediliyor. Kırmızı biberle tatlandıracağınız yemeği beğenmeniz garanti.

Bulgur Pilavının En Lezzetli Hâli, Sebzeli Bulgur Pilavı
Domates ve yeşil biberler ince ince doğranarak, yağda kavrulur. Salçayla birlikte küp küp doğranmış patatesler tencereye eklenerek kavurma işlemine devam edilir. Kırşehir’in lezzetli bulgurları da eklenip kavrularak et suyu ve tuzla buluşturulur. Tercihe göre çok daha sulu olarak ateşten indirilir ve dinlendikten sonra, yufkaların üzerine dökülerek servis edilir.