Ağrı İlinde Ne Yenir?


Ağrı’da Ne Yenir?

İshak Paşa Sarayı’nı ve onun eşsiz manzarasını seyrettiyseniz artık karnınız da acıkmıştır. Doğunun sıra dışı lezzetlerine hazır olun. Hamur işleri, et yemekleri ve tatlıları bile çok farklı ilimiz Ağrı’dayız.
Nuh’un gemisine ev sahipliği yapan Ağrı, hem tarihi hem turistik hem de leziz yemekleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Hem etiyle, hem otuyla, hem de derisiyle Gosteberg Buğulama
Ağrı’nın en özel yemeğidir diyebiliriz. Bir kuzu ya da oğlak, büyük parçalar halinde doğranır ve hayvanın derisinin içine doldurulur ve gosteberg otu eklenir. Post dikilir ve toprağa yatırılarak üzerinde ateş yakılır. Yanan ateş etin tüm lezzetini yöresel gosteberg otuyla katıştırır ve enfes bir lezzet çıkar ortaya. Yanında bol köpüklü ayran istemeyi unutmayın.

Ketenin En Lezzetlisi Ağrı’da Çiriş Ketesi
Dinlendirilmiş hamur, yufka şeklinde açılarak yine yöreye özgü çiriş otu eklenerek sacda pişirilir. Üzerine hayvancılığın başkenti Ağrı tereyağı gezdirilir. Parmakları yemek garanti.

Ağrı’da etsiz yemek yok. Selekeli Saç Kavurma
Sarımsaklı yoğurtla servis edilen bir saç kavurma ülkemizin başka hiçbir yerinde göremez ve yiyemezsiniz. Selekeli saç kavurma, en lezzetli yerinden hazırlanan kuşbaşı etler, tereyağında kavrulan salçaya eşlik eder. Maharetli ellerde pişirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılır.
Yemekleri Gibi Tatlıları Da Farklı, Hasuda’yı Mutlaka Deneyin
Doğu Anadolu’nun çetin kışını bilmeyenimiz yoktur. Tatlısının bile insanı ısıttığı Ağrı’ya gidip Hasuda yenmeden olmaz. Hazırlanan şerbete eklenen un çırpılarak karıştırılır, enfes lezzetteki tereyağı eritilerek unla birlikte karıştırılır. Sıcak sıcak servis edilir.