Kırklareli İlinde Ne Yenir?


Kırklareli’de Ne Yenir?

Tarihi mekanları, doğa turizmine sunduğu sayısız doğal güzellikleriyle Kırklareli, karavan, kamping, av ve doğa sporlarına gönül verenlerin yoğun olarak tercih ettiği şehirlerimiz arasında yer alıyor. Tarihin canlı tanıklığını yapabileceğiniz Kırklareli’de antik dönem, ortaçağ, Bizans ve Osmanlı eserlerini bir arada bulabilirsiniz. Sadece tarihiyle, doğal güzellikleriyle değil, lezzetleriyle de gittiğinize değecek.

Kırklareli’ne gidip de gezmeden ve gezerken eşsiz lezzetlerini tatmadan dönmemeniz gerekenleri sizler için hazırladığımız yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Kırklareli’nde Izgara Köfte ve Koyun Yoğurdu Meşhur
Kırklareli ızgara köftesinin tadına doyum olmaz lezzetinin yanında sunulan meşhur koyun yoğurdunu mutlaka tatmalısınız. Bilinen yoğurtların aksine çok daha kıvamlı olan yoğurdun kaymağına inanamayacaksınız.

Bıldırcın Kağıt Kebap
Doğanın sunduğu pek çok güzelliğin yanında av hayvanlarıyla yapılan yemekleriyle ünlü Kırklareli’de bıldırcın kağıt kebap farklı lezzetler denemeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Bıldırcıların tereyağında kızartıldıktan sonra yöresel sebzeler eşliğinde fırınlandığı bu  lezzet denemeye değer.

Kırklareli’de Hardaliye İçilir
Hardaliye, yöreye özgü üzümlerin, vişne, ayva yaprağı ve kırılmış hardal tohumlarından elde edilen içeceğidir. Hardal tohumlarının kullanılması üzüm suyunun alkol oluşturmasına izin vermez. Farklı mayhoş tadıyla denemeniz gereken çok farklı bir içecektir.

Peynirin Çok Farklı Çeşitlerini Bulabilirsiniz
Kırklareli tarım ve hayvancılığın sunduğu hemen tüm ürünlerini en taze ve lezzetlilerini bir arada bulabileceğiniz şehirlerimizden. Meşhur koyun peynirlerinden satın almayı unutmayın.