Kayseri İlinde Ne Yenir?


Kayseri’de Ne Yenir?

İç Anadolu’nun parlayan yıldızı, yöresel lezzetlerin ilk durağı Kayseri’ye yolunuz düşerse, mutlaka tatmanız gereken lezzetleri yalnızca bizler değil, sizler de hemen saymaya başlayabilirsiniz. Pastırmasından sucuğuna, mantısından pirzolasına kadar bilmeyen tatmayan olmaz bu lezzetleri.
Yalnızca pastırma sucuk değil, farklı yöresel lezzetleriyle de ünlü Kayseri’de bulabileceğiniz pek çok yemek çeşidi sizleri hayran bırakacak.

Kayseri Mantısı’nı Kayseri’de Yemek Gerekiyor, Elbette Seçebilirseniz
Türkiye’nin meşhuru Kayseri Mantısının, bilinen tariflerinin çok daha fazlasını bulabileceğiniz yegane yerdir Kayseri. Mantı yemeden kimsenin dönmediği Kayseri’de mantının onlarca çeşidi arasında seçim yapmanız oldukça zor. Yoğurtlu özel sosla servisi de bir harika. Bir kaşığa tam kırk çeşidini sığdırabilen Kayserili lezzet ustalarını tebrik etmek gerekiyor.

Pastırma Denince Kayseri, Kayseri Denince Pastırma
Pastırmanın marka şehri Kayseri’den pastırma almadan dönmek olmaz. Kent merkezinde bulabileceğiniz pek çok dükkan, sizlere bu eşsiz lezzeti tadarak almanız için en uygun yerlerden. Almadan dönmeyin, ancak Kayserililerin de dediği gibi, pastırmanın pastırma olması için Erciyes’in ayazını, rüzgarını yemesi gerekiyor. Çemenli bu lezzetin kokusu herkesin hoşuna gitmese de tadını sevmeyen yok gibi.

Kıymalı Yağlama
Anadolu’nun pek çok yöresinde olduğu gibi Kayseri de özellikle et yemeklerinin ağırlıklı olarak tüketildiği yörelerimizden. Kat kat lahmacunu andıran Kıymalı Yağlama, mayalı hamurların ince ince açıldığı ve özel kıymalı sosun üzerine sürülerek hazırlandığı farklı bir yemek türüdür. Üst üste konularak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilen çok farklı bir lezzet.

Kayseri Usulü Kebap, Pehli
Yörede yetiştirilen koyun ve kuzuların kaburga bölgesindeki ete verilen ad olan Pehli, dövülmemiş pirzolaların, patlıcan, soğan, domates ve biberlerle buluşup bir arada pişirildiği enfes bir yemektir. Yaz aylarında yörenin en lezzetli etleri ve sebzeleriyle birlikte hazırlanır ve servis edilir.

Pirzolada Sınır Tanımayan Lezzet, Fırın Ağzı
Kayseri’nin kendine has lezzetlerinden biri de Fırın Ağzı’dır. Pirzola ile yapılan yemek için tepsiye dizilen pirzolalar üzerine konan kuyruk yağı, domates, biber ve baharatlarla birlikte fırına verilir. Fırından çıkan kokuyla doymaya başlayacağınızın garantisini verebileceğimiz bu enfes tadı mutlaka denemelisiniz.