Kastamonu İlinde Ne Yenir?


Kastamonu’da Ne Yenir?

Kastamonu, Osmanlı dönemine ait kent mimarisinin en güzel örneklerinin sunulduğu, ülkemizin en iyi açık hava müzesi konumunda. Safranbolu tarihi konaklarının adının tüm dünyada bilinir olması bunun en güzel göstergesidir. Sadece tarihi, denize kıyısı bulunan ilçeleri, turistik plajlarıyla değil aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de Kastamonu, enfes tatlara ev sahipliği yapıyor.

Ilgaz Dağları ile çevrili bu gözde Anadolu kentine yolunuz düşerse, Kastamonu’ya gidip yemeden dönmemeniz gereken lezzetleri sizler için hazırladığımız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Adı Gibi Kendisi de Farklı Bir Lezzet, Bandurma
Kastamonu’da tadabileceğiniz en farklı yemeklerden biri olan Bandurma, hem hazırlanması hem de sunumuyla farklı lezzetleri denemeyi çok sevenler için. Kaynatılan hindinin suyu ile hazırlanan hamurun içerisine yine haşlanmış hindi parçaları, cevizle birlikte buluşur ve tekrar fırına verilir. Fırında kızaran yemek, üzerine eritilmiş yöresel tereyağı ile birlikte servis ediliyor. Mutlaka deneyin.

Kebaptan Vazgeçmeyenler İçin Meşhur Kuyu Kebabı
Kastamonu’ya özgü bu kebap lezzetiyle adını asla unutamayacağınız bir tat sunuyor. Kuzuların asılarak, etrafı tuğlayla örülmüş özel kuyularda ağır ağır pişirilmesiyle çok lezzetli bir kebaba hazır olun. Kuzuya düşkün kebap severlerin Kastamonu’da tatması gereken lezzetlerin başında Kuyu Kebabı geliyor.

Tadını Deneyenlerin Unutmayacağı Hediyelik Tatlılardan, Çekme Helva
Biraz pişmaniyeyi andırsa da daha çok saray tatlısına benzetebilirsiniz. Un ve yağı karışımından oluşan çekme helva, Kastamonu merkezde bulabileceğiniz pek çok dükkanın vitrinlerini süslüyor. Yöresel bu tatlıyı deneyince mutlaka hediyelik paket yaptıracaksınız.

Dönerde 150 Yıllık Tarihe Sahip Şehir
Ülkemizin hemen her yerinde yapılan ve sevilen lezzetlerin baş tacı dönerin ilk yapılmaya başlandığı şehirlerden biri olan Kastamonu’da döner lezzeti 150 yıllık bir serüvene sahip. Tarihi kaynaklar Kastamonu’da Hamdi Usta’nın 150 yıl önce döner yapmaya başladığını kanıtlıyor. Yörenin lezzetli etlerinden yaprak yaprak kesilen dönerin çok doyurucu olduğunu da söylemeliyiz.