Kars İlinde Ne Yenir?


Kars’ta Ne Yenir?

Doğu Anadolu’da hayvancılığıyla ünlü Kars, yöresel lezzetlerin yanında ülkemizin hemen her yerinde bilinen ve sevilen tatların da memleketi. Kars Kaşarı’nı ve Kaz Dolması’nı duymayan yoktur. Ancak Kars’ta lezzetler bunlarla sınırlı değil.

Yeme içme kültürü hayvansal gıdaların ön planda olduğu Kars ilimize yolunuz düşerse tatmanız gereken lezzetler olduğu gibi, Kars dönüşü pek çok eş dost akrabadan çok sayıda sipariş de alırsınız.

Kars’ta Kaz Dolması Yemeden Gezintiye Başlanmaz
Doğu Anadolu’nun bu güzel kentinde yöresel lezzetleri hem misafirperver Karslıların evlerinde hem de aynı lezzetleri, hizmet veren çok sayıda lokantada bulabileceğiniz yegane illerimizden. Kars’a kadar gidip de kaz dolması yemeden dönmek olmaz. Kaz dolması içi için bulgur pilavı kullanılır. Haşlanan kazın suyuyla hazırlanan pilavla doldurulan yörenin meşhur kazları fırında nar gibi kızararak lavaş ve söğüşlerle servis edilir. Tadına doyum olmayan bu lezzeti sakın kaçırmayın.

Kars Kaşarı En İyi Hediyeliklerden
Kars’a gittiğinizde dönüşte mutlaka almanız gereken Kars Kaşarı’nı aklınızda tutmanıza gerek kalmaz. Orada olduğunuzu bilen tüm yakınlarınız sizden mutlaka Kars Kaşarı isteyeceklerdir. Özellikle eski kaşarının lezzetine doyum olmaz. Ancak dilerseniz yeni kaşar dilerseniz farklı peynir çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Hangel Yemeğini Duymayanlar Not Alsınlar
Hangel, Kars yöresine ait iri makarna yemeğidir. Ev yapımı makarnalara oranla daha büyük doğranan yufkalar suda haşlanır ve süzülür. Üzerine yoğurt eklenir ve son olarak tereyağında kızartılmış soğanların eklenmesiyle harika bir lezzete dönüşür.

Elmanın Da Dolması Mı Olur Demeyin
Kars’ta tadabileceğiniz en hafif tatlılardan biri olan elma dolması, pudra şekeri ve cevizin elmaların içerisine doldurularak, elbette tereyağını unutmadan, fırında pişirilmesiyle elde edilen, hem besleyici hem de vitamini bol bir tatlıdır.