İzmir İlinde Ne Yenir?


İzmir’de Ne Yenir?

Ege’nin incisi İzmir’de ne yenir, ne içilir hangi mekanları gezilir? Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, İzmir lezzetleri içinde zeytinyağlılardan balık sofralarına ve her yemeğin sonunda olmazsa olmaz tatlılara kadar İzmir’in merak edilen yemeklerini konu edindik.

İzmir yöresel tatların ve özellikle deniz ürünlerinin pek çok çeşidini bulabileceğiniz en iyi alternatiflerden biri. İzmir’e yolunuz düşerse yemeden dönmemeniz gerekenler arasında çok fazla lezzet var.

Karnınızı En Çabuk Doyurabileceğiniz Lezzet Kumru
Ülkemize kazandırdığı marka lezzet kumru, İzmir’e has olsa da artık pek çok şehirde bulabilmek mümkün. İzmir’in susamlı ekmekli sandviçi arasına konan peynir ve domatesinin yanında dilerseniz sucuk, salam da eklenebilir. İzmir’de acıkınca karnınızı en çabuk doyurabileceğiniz en iyi çözüm Kumrudur.

Selçuk’ta Çöp Şiş Bir Harika
İzmir’e gidip de Selçuk’a uğramadan, Selçuk çöp şişi yemeden dönmek olmaz. Hem lezzeti hem  de yanında sunulan buz gibi ayran ve piyazıyla, minik etlerin minik şişlerde kömür ateşiyle buluştuğu bu enfes lezzet, her İzmir konusu geçtiğinizde adından mutlaka söz edeceksiniz.

Kemeraltı Çarşısında Gerçek İzmir Köfte
İzmir’in tüm ülkemize kazandırdığı lezzetlerden belki de en bilinenidir İzmir Köfte. Köfte ve patatesin yan yana buluştuğu, tepsiyle birlikte fırına verilen bu enfes köfteyi pek çok annemizin menüsünde de bulabilseniz de. İzmir Kemeraltı Çarşısındaki lokantalarda orijinal haliyle bulabilmeniz mümkün.
İzmir Zeytinyağlı Yemekleriyle Gurmeleri Kendine Aşık Ediyor
Zeytinyağlı yemeklerin başkentliğini yapan İzmir’de, özellikle Alaçatı butik restoranlarda yöresel sebzelerin tatlar kattığı zeytinyağlı yemekleri mutlaka denemelisiniz. Zeytinyağlı yemeklerin en farklı türleri İzmir’de sizleri bekliyor.

İzmir Kordonboyu Balıkçılarında Dil Balığı Yenir
İzmir denince Kordonboyu, Kordonboyu denince akıllara önce balık geliyor. Pek çok deniz mahsulünün enfes lezzetlerde hazırlandığı İzmir’de, özellikle kordonboyu balıkçısında dil balığı çok iyi bir seçim olabilir. Fieto haline getirilen dil balığı, domates, biber ve defne yapraklarıyla birlikte şişe geçirilerek kömür ateşiyle buluşur. Bu balık keyfini asla kaçırmayın.

Bergama Köftesi ve Yanında Kemalpaşa Tatlısı
İzmir köftenin pek çok çeşidine ev sahipliği yapar. Ancak bunlar içinde Bergama Köftesi, hem lezzeti hem de sunumuyla diğerlerinden ayrılır. Gerçekten lezzetli köfteler için Bergama Köftecisi denenmesi gereken mekanlardan biri. Dilerseniz yanında tahinli, kaymaklı Kemalpaşa tatlısını da isteyebilirisiniz.