Mersin İlinde Ne Yenir?


Mersin’de Ne Yenir?

Her yeri farklı güzel canım ülkemizin, lezzet kültürüne en fazla marka tatlar sunan illerimizden Mersin’in kendisiyle özdeşleşmiş yemeklerini sizler için sunuyoruz. Mersin yalnızca yemekleriyle değil, aynı zamanda tatlılarıyla da pek çok meşhur lezzete ev sahipliği yapıyor.
Güneyin inci kentlerinden Mersin’e yolunuz düşerse, mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında, ülkemizin hemen her yerinde bulabileceğiniz tantuni geliyor.

Gerçek Tantuni, Anavatınında Yenir
Mersin’de doğduğu lezzetteki tantuni yemek için bulabileceğiniz pek çok mekan var. Etlerin zırhla kıyıldığı, enfes lezzetteki sebzelerle birlikte kavrularak dürümle sunulduğu tantuniyi turşu ve limonla birlikte yapılan servisini çok beğeneceksiniz. İsterseniz dürüm yerine ekmek arası olarak da isteyebilirsiniz. Yanında mutlaka ayran isteyin. Bol köpüklü özel ayranla birlikte tantuninin en lezzetlisini tatmadan Mersin’den ayrılmayın.
Meşhurlar Mersin’de Sıraya Giriyor, Cezerye de Mersin’e Özel Lezzetlerden
Hafif ve bir o kadar da enerji deposu olan tatlardan biri olan cezerye, hem lezzeti hem de Mersin’den alabileceğiniz en iyi hediyeler arasındaki yerini koruyor. Haşlanmış havuçların, ceviz, şeker ve fıstığın birleşmesinden mamul bu lezzetin üstüne hindistan cevizi serpiştiriliyor. Mersin’de en taze ve lezzetlilerini bulabileceğiniz cezeryeyi kutu kutu hediyelik olarak da almak isteyeceksiniz.

Kebap Tercihiniz Tarsus Kebabı Olsun
Tarsus Kebabı komşu Adana Kebabı’na benzetilir. Ancak aralarında büyük bir fark vardır. Adana kebapta soğan kullanılmaz. Ancak Tarsus Kebabı soğanla yoğrulan kıymanın şişlerde közlenmesiyle oluşur. Her geçen gün yaygınlığı artan bu enfes lezzeti Mersin’de mutlaka tatmalısınız.

Mersin’den Yayılan Lezzet Trendi Fındık Lahmacun
Hem ünü hem de yaygınlığı her geçen gün artan bu lezzeti Mersin’de mutlaka tatmalısınız. Küçük küçük hazırlanan lahmacunlar yanında söğüşler, limon ve ayranla servis ediliyor. Daha az kalori için sunulan küçük boyutlarıyla fastfood’a çok iyi bir alternatif oluşturuyor.