Isparta İlinde Ne Yenir?


Isparta’da Ne Yenir?

Gölleri ve özellikle gülüyle ünlü Isparta, aynı zamanda doğal güzelliklerin tarihle içiçe geçtiği mekânlara sahip. Antik kentlerden tapınaklara, mağaralarından müzelere ve tarihi yapılarına kadar pek çok güzelliğini gezerken, yöresel lezzetleriyle de sizlere yepyeni damak tadları sunan Isparta’dayız.

Anadolu’nun En Farklı Keşkek Yemeği Isparta’da
Yöresel yemeklerin özellikle düğünlerin vazgeçilmez yemeği keşkek, hemen tüm yörelerde severek yenilen lezzetlerden. Ancak en farklı lezzetine Isparta’da rastlamanız mümkün. Çünkü Isparta usulü keşkek hem pastırmalı hem de çömlekte usul ulus pişiriliyor. Çömlek kabların dibine sıralanan pastırmalar önceden ıslatılmış nohut ve buğdaylarla buluşturularak geceden fırına atılarak sahah servise hazır hale geliyor.

Yeşil Fasülyenin Yoğurtla Buluştuğu Fasülye Boranası
Yöresel taptaze fasülyelerin bulgurla birlikte pirişirildiği ve sonradan sarımsaklı yoğurtla buluşarak servis edildiği bu hafif yemek farklı yöresel lezzetlerin peşinden koşanlar için bulunmaz bir fırsat.
Göllerin Lezzetli Balıklarıyla Yapılan Çok Farklı Bir Dolma, Sazan Dolması
Göller yöresinde, tatlı su balıklarının şahı sazanla yapılan farklı bir yemek türüdür. Sazan balıkları kavrulan pirinçlerle doldururulur ve dikilir. Dikilen sazanlar fırında pişirilerek çok farklı bir lezzet çıkar ortaya. Farklı bir yemek türüdür.

Isparta’ya Özgü Haşhaş Helvası
Isparta, farklı yöresel lezzetleri bir arada bulabilmenizi sağlayan şehirlerimizden. Un helvasına benzeyen haşhaş helvası, un helvasından kullanılan haşhaş ve pekmezle ayrılır. Hem tadı hem de kokusunu çok seveceksiniz.

Gül’ün Başkentinde İçilebilecek En İyi Alternatif Gül Şerbeti
Güllerinin tüm dünyada meşhur olduğu Isparta’da, kozmetik ürünlerden reçellere kadar gülün ve hoş kokusunun sinmediği ürün yok gibidir. Özel günlerin enfes içeceği gül şerbeti hem kokusu hem de aromasıyla çok özel bir lezzet.

Isparta Kebap
Isparta’ya yolunuz düştüğünde Cumhurbaşkanımız rahmetli Demirel’in heykelinin hemen arkasında bulunan lokantalarda en lezzetlisini bulabileceğiniz Isparta Kebap, doyma garantisi veriyor.
Yörenin en lezzetli kuzu ve oğlaklarının fırında kendi suyuyla pişirilmesi esasına dayanan kebap, büyük lop et parçları halinde yanında söğüşle servis ediliyor. Mutlaka deneyin.

Tatlıların Şahı, Ramazan Misafiri Güllaç Isparta’da Yenir
Ramazan tatlılarının en bilinen lezzetlerinden olan güllaç, tüm ülkeye yayılan namını işte bu şehirden alıyor. Gülsuyunun hoş kokusuyla damağınızda bıraktığı lezzete doyum olmayan bu hafif tatlıyı mutlaka mekanında tatmalısınız.