Hatay İlinde Ne Yenir?


Hatay’da Ne Yenir?

Medeniyetlerin beşiği, farklı kültürlerin bir arada oluşturduğu engin mozayiğin lezzet kültürüne kattıklarıyla Hatay, ülkemizin marka lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. Hıristiyan dünyası için  büyük öneme sahip şehirde bulanan St. Pierre Kilisesi aynı zamanda dünyadaki ilk katolik kilisesi olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği mekânlardan biri.

Hatay’da yöresel lezzetlerin keyfine varacağınız mekânlardan biri de geleneksel şehir çarşılarının tarihinin izini sürebileceğiniz Hatay Uzun Çarşı’yı mutlaka gezmelisiniz.
Gerek tarihi gerekse farklı kültürlerin izlerini günümüzde de bulabileceğiniz

Hatay’da lezzetler ise baş döndürücü.
Künefe Ustalarının Mekânlarında Bambaşka Bir Lezzete Sahip
En lezzetlisini ve gerçek tadını sadece Hatay’da yiyebileceğiniz meşhur tatlısı künefe, Antakya’ya özel peynirin kadayıfla birlikte harmanlanarak fırında pişirildiği ve üzerine dökülen şerbetle gerçek tadını bulduğu müthiş tatlı sıcak sıcak servis ediliyor. Ünü hemen tüm ülkeye yayılan, özellikle kebapçıların spesiyal tatlılarının başında bulunan künefeyi doğduğu yerde, gerçek lezzetine varmadan, Hatay’a gidip künefe yemeden dönmeyin.

Tavuğun En Lezzetli Hali, Tuzlama Tavuk
Özellikle Harbiye’ye yolunuz düşerse, özel hazırlanmış baharatlarla yoğrulan tuz harcıyla tamamen kaplanan bütün tavuklar, fırında pişirilip, üzerinde oluşan tuz katmanı Hatay’ın maharetli ustaları tarafından kolayca kırılarak ortaya çıkarılan enfes lezzetteki tavuk pilav ve mevsim salatalarıyla servis ediliyor.

Hatay’da Kebabın Kültürlü Hali, Kağıt Kebabı
Kıymanın baharatlı köfte harcıyla salçaların ve sosların eşliğinde fırında pişirilmesiyle çok daha yumuşak bir kebap lezzetine hazır olun. Hatay’da Uzun Çarşı’yı gezerken bu lezzeti bulabileceğiniz çok iyi lokantalar olduğunu da unutmayın.