Hakkari İlinde Ne Yenir?


Hakkari’de Ne Yenir?

Doğu Anadolu insanlık tarihiyle neredeyse yaşıt kültürel miraslara sahip bir bölge. Hakkari de doğal güzellikleri, dağları ve doğa sporlarına uygun doğasıyla kayaktan raftinge kadar pek çok spora ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip bir ilimiz. Doğu’nun misafirperverliğini ve komşuluğunu bilenler yöresel yemeklerinin de tadına doyum olmaz lezzetlerini mutlaka tatmışlardır.

Doğanın sunduğu pek çok güzelliğin yanında yöreye özgü yemekler de yine doğanın izlerini taşıyor. Yemekler hayvancılığın büyük bir yere sahip olduğu Hakkari’de daha çok hayvansal besinlerden oluşuyor.

Hakkari Otlu Peyniri
Peynirin yöreye ait siyabo, mend, so, sirk gibi otların eklenmesiyle hazırlanan peyniri kahvaltıda mutlaka tatmalısınız. Farklı lezzetlere sahip bu otlar peynir hazırlanırken eklenir, taşlanan tekerlek büyüklüğündeki peynirler tuzlanarak servise hazır ediliyor. Hakkari’ye özel tandır ekmeğiyle birlikte sunulan sıcak çay, içinizi ısıtacaktır.

Hakkari’nin Meşhur Yemeği Gulul
Ayran ve pirinçten mamul bu farklı yemek için ayran kaynatılarak pirinç ile buluşturuluyor. Hazırlanan karışım geniş tepsilere dökülerek, hazırlanan pekmez ve tahin karışımı tereyağında kızartılıp yemeğin üzerine dökülüyor.