Afyonkarahisar İlinde Ne Yenir?


Afyon’da Ne Yenir?

Kaymağın memleketinde ne yenir diye sorulmaz. Mutlaka şehir merkezine inerek, ekmek kadayıfı üzerine kaymak isteyin. En nefis tatlıları en taze haliyle bulabileceğiniz bir başka yer inanın bulamazsınız.
Tarihi çok eskilere dayanan, ülkemizin markası lokumun başkenti Afyon’da tatlıya doymayan kalmaz. Ekmek kadayıfı ve üstüne bulabileceğiniz camız kaymağı harikadır. Saman Pazarı’nda en lezzetli kaymakları bulabilirsiniz.

Tatlı Tamam Da Karnımız Aç
Hiç merak etmeyin, Afyon’a gidip Afyon Kebap yemeden olur mu? Kuşbaşı etler iyice pişirilip suyundan ayrılır. Suyuna şöyle güzel mis kokulu Afyon tereyağı gezdirilir. Afyon fırınlarında özel olarak pişirilen kebap pidesi et suyuyla ıslatılır, servis tabağına dizilir, üzerine Afyon’un enfes lezzetteki etleri, maydanoz ve nane eşliğinde servis edilir. Deneyin harika bir lezzet.

Sucuğu bir de Afyon’da deneyin
Anadolu’da yetiştirilen besi hayvanlarından etleri en lezzetlilerinin Afyon’a ait olduğunu biliyor muydunuz? Kayseri gibi sucuğu meşhur Afyon’da ister şehir merkezinde isterseniz yol üzerindeki tesislerde, en lezzetlisini bulup yiyebilirsiniz. Diğer tüm sucuklara göre et oranı en yüksek sucuklar Afyon’da sizleri bekliyor.

Lokumun Sayısız Çeşidine Şahit Olun
Ülkemizin adının yanına lokum kelimesinin ekleyen Afyon, Türk Lokumu’nun bin bir çeşidine ve sahipliği yapıyor. Aklınıza gelebilecek ve asla gelemeyecek çeşitlerini bulabileceğiniz lokumları en taze en lezzetli haliyle burada bulabilirsiniz. Dönüşte sevdiklerinize birer paket almayı sakın unutmayın.

Gelmişken Şifada Bulun
Afyon termal kaplıcalarında yapacağınız bir gecelik kaplıca keyfi yol yogunluğunuza çok iyi gelecektir.