Gümüşhane İlinde Ne Yenir?


Gümüşhane’de Ne Yenir?

Anadolu’nun en eski ticaret merkezlerinden biri olan Gümüşhane, adını aldığı zengin gümüş yataklarıyla, hemen her dönemde büyük bir ticaret merkezi olmuş. Bu merkezi konuma sahip olmanın getirdiği zengin yemek kültürüyle tanışmak için Gümüşhane’ye yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için yazmaya çalıştık.

Kuzeyin bu şirin kentinde, hemen tüm ülkemizde yiyebileceğiniz kebap ve ızgara çeşitlerinin yanında, Gümüşhane’nin yöresel tatlarını bulabileceğiniz çok iyi mekânların olduğunu da söylemeliyiz.

Güveçte Sarma Yediniz mi?
Ülkemizin marka yemeği sarma, hemen her yörede, hemen hepimizin severek yediği yemeklerin başında geliyor. Ancak Gümüşhane’de yiyebileceğiniz güveçte sarmanın  hem lezzetine hem de inceliğine şaşıracaksınız. Serçe parmağı kalınlığında sarılan etli sarmalar, güvecin ve yöresel üzüm yapraklarının buluştuğu harika bir lezzet çıkarıyor ortaya.

Gümüşhane’yi Gezmek İçin İyi Bir Kahvaltı Şart
Yöresel peynirlerin baş köşeyi kimseye bırakmadığı Özdenoğlu Konağı’nda yapacağınız çok iyi bir kahvaltıyla Anadolu’nun bu çok eski tarihe sahip şirin kentini gezmeye başlayabilirsiniz.

Pestil ve Kömenin Başkenti Gümüşhane
Birbirinden lezzetli pestiller ve yöresel bir tarifle hazırlanan köme adı verilen cevizin bal ve dut özüne batırılarak elde edilen bu harika lezzeti yalnız bizler değil, tadına bakan herkesin sevdiği ve mutlaka

Gümüşhane’den ayrılırken kutu kutu bagaja attıkları arasında. Müthiş bir enerji deposu olan kömenin ünü yalnız ülke sınırları içinde değil, ülke sınırlarını da aştığını Kral Pestil ve Köme mağazasına uğradığınızda sizler de göreceksiniz.