Giresun İlinde Ne Yenir?


Giresun’da Ne Yenir?

Hırçın Karadeniz’in şirin kıyılarından birine ev sahipliği yapan şirin kenti Giresun, doğal güzelliklerinin yanında misafirlerine sunduğu eşsiz lezzetleriyle de kıyının marka menülerini oluşturuyor. Eşsiz güzellikteki doğasının sizi sardığı bu tarihi kentte yiyebileceğiniz yemekler de bir o kadar sizleri etkileyecektir.
Karadeniz’de yiyebileceğiniz en hafif ve doyurucu yöresel lezzetleri Giresun’da bulabilirsiniz.

Fasulye Dibesi
Giresun’un en meşhur lezzetlerinden biri olan fasulye dibesi, yeşil fasulyeler ve pirinçle hazırlanan oldukça doyurucu ve hafif bir lezzet. Giresun’da yöresel yemekler bulabileceğiniz çok sayıdaki lokantalardan mutlaka isteyin.

Sürekli Olarak Taze Mısır Ekmeği Bulabilirsiniz
Karadeniz’in en meşhur ekmeği, Giresunlu fırıncıların maharetli ellerinde adeta bir sanata dönüşüyor. Giresun’da en taze mısır ekmeklerini hemen her fırında bulabilmeniz mümkün.

Hamsi Böreğini Bulabileceğiniz Aile Lokantalarına Mutlaka Uğrayın
Giresun’un en bilinen mekanlarından olan Aile Lokantaları, yöresel tatların en misafirperver halde sunulduğuna şahit olmak sizleri mutlu edebilir. Karadeniz’in en büyük nimeti hamsinin böreğe girdiği bu tadı çok seveceksiniz.

Giresun’da Karalahana Fırtınası Etli Karalahana Dolması
Karalahana’nın yörede pek çok yerde bulabileceğiniz dolmaları lezzetlidir. Ancak karalahana’da gerçek lezzetin adresinin Giresun olduğunu söylemek gerekiyor. Kıymalı olarak hazırlanan için karalahanayla buluştuğu bu enfes lezzet, yoğurt eşliğinde yapılan servisiyle tatmakta acele edeceksiniz.

Yemeklerden Sonra Yiyebileceğiniz En Güzel Tatlı, Tel Kadayıf
Giresun’a yaz aylarında yolunuz düşmüşse, lezzeti bir harika tel kadayıfın yanında sizlere servis edilecek olan dondurmayla gerçekten hem tatlı krizinizi hem de hararetinizi kesebilirsiniz.

Giresun’un İlçelerini de Yabana Atmayın, Pestil ve Pekmez için Şebinkarahisar’a Gidin
Yörenin en lezzetli dutlarından yapılan pestil, pekmez, kömelerden mutlaka paket yaptırırsınız. Çünkü her girdiğiniz yöresel ürün mağazasında tıka basa doyuncaya kadar ikram sınırsız. Hem İç Anadolu’nun hem de Karadeniz’in esintisini yaşayabileceğiniz Şebinkarahisar’da fındık helvaları da meşhurlar arasında.