Eskişehir İlinde Ne Yenir?


Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de hareketli şehir yaşamının içinde gezilecek, görülecek yerlerin olduğu gibi tadılacak lezzetlerin de sınırı yok. Porsuk Çayı’nın etrafındaki dinlence ve eğlence mekanları dikkatinizden kaçmamalı. Aynı zamanda Porsuk Çayı içinde yapacağınız gondol turlarıyla yeni ve eski yüzüyle Eskişehir sizlere Venedik gibi görünebilir.

Eskişehir, hem tarihi hem de yenilikçi yüzüyle, yüz binleri aşan öğrencileri ve genç nüfusuyla Anadolu’da yaşanabilir kentler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hem kendisi hem yemekleriyle tanışmakta gecikmemeniz gereken kent yaşamında sizleri bekleyen eşsiz tatlara hazır olun.

Eskişehir’de Çiğ Börek Yenir
Anadolu’nun turistik kentlerinden olan Eskişehir, aynı zamanda hamur işlerinin başkenti durumunda. Hatta öyle lezzetler var ki Eskişehir’e sembol olmuş. Bunlardan en bilineni Çiğ Börek, hamurun içine baharatlı, kıymalı ve soğanlı iç harcının eklenerek, yağda kızartıldığı ve afiyetle yendiği yemeklerden. Sadece kıymalısı değil, peynirlisinin de meşhur olduğunu söylemeliyiz.

Kebap İstiyorsanız, Balaban Köfte Yemelisiniz
Her yörenin kendine has kebapları olur. Bursa’nın İskender’i ne ise Eskişehir’in de Balaban Köftesi odur. Bir nevi İskender kebap gibi hazırlanan yemeğin farkı, döner yerine özel hazırlanmış köftelerin kullanılmasından mamul bir İskender kebap çeşidi olmasıdır. Izgarada pişirilen köfteler, yoğur ve salça ile ıslatılmış Eskişehir pidelerinin üzerine dökülerek servis edilir.  Kent merkezinde pek çok mekanda kolayca bulabileceğiniz bu lezzetli yemekle karnınızı bir güzel doyurmalısınız. Çünkü gezmeniz gereken pek çok yer var.

Klasik Dolmalar Yerine Farklı Bir Lezzet Arıyorsanız Çakmak Dolması Tam Size Göre
Bildiğimiz biber dolmasını ve özellikle zeytinyağlısını sevmeyen var mı? Ancak her zaman yeni lezzetler denemek damak tadı için büyük önem taşıyor. Eskişehir’de biber dolması yerine patlıcanların kullanıldığı Çakmak Dolma ile tanışınca bizlere hak vereceksiniz. Bulgur, soğan ve bol baharatla doldurulan patlıcanlar enfes lezzetiyle sizleri büyüleyecek.

Ağzımız Tatlansın Diyorsanız Met Helva Deneyin
Her yörenin olduğu gibi Eskişehir’in de meşhur mekanlarını gezerken, mesela Odun Pazarı Evlerini dolaşırken yanınıza alacağınız met helva ağzınızı tatlandırmaya yetecektir. Daha çok pişmaniyeyi andıran helva farklı olarak uzun çubuklar şeklinde satılıyor. Pişmaniyeye oranla daha kolay yenebilen bu helvayı mutlaka denemelisiniz.