Erzurum İlinde Ne Yenir?


Erzurum’da Ne Yenir?

Anadolu’nun en eski tarihi mekanlarına ev sahipliği yapan Erzurum, gezilecek tarihi mekanlarının ve doğal güzelliklerinin yanında, misafirlerine sunduğu eşsiz tatlarıyla da hemen herkesin beğenisini kazanıyor. Soğuğun başkentliğini Sivas ile birlikte yapan Erzurum aynı zamanda kayakçıların da uğrak mekanlarından, dünyanın en uzun ve dik kayak pistlerine sahip Palandöken’i ile meşhur.

Erzurum’a gelince yapılacak ilk şey değil, yenilenecek ilk yemek gelir akıllara. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, Cağ Kebap’tan bahsediyoruz. Ancak sadece Cağ Kebap ile sınırlı bir lezzet kültürü olduğunu sanmayın. Tadılacak o kadar çok lezzet var ki. Siz de şaşıracaksınız.

Erzurum’da Cağ Kebap Yenir
Doğu Anadolu’nun hayvancılığın merkezi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu durum elbette en kaliteli ve lezzetli etlerin de merkezliğini kimseye bırakmayan bölgede, maharetli ellerde işlenen etler kimi zaman adeta şölene dönüşüyor.
Erzurum’un meşhuru Cağ Kebap, Anadolu’nun en leziz kuzu ve keçi etlerinden hazırlanan yatık olarak geçirildiği şişlerde ve sadece odun ateşinde pişirilen enfes bir kebap çeşidi. Yine şişlerle kesilerek yapılan servisi iştahınızı açmaya yeter de artar bile. Yanında sunulan yöresel közlenmiş sebzeler ve soğuk bir Erzurum Ayranı ile açlığınızı hemen ve çabucak giderebilirsiniz.

Bakır Taslardan Ayran Aşı Çorbası İçin
Erzurum’un en özel çorbalarından biri olan Ayran Aşı Çorbası, özel günlerin ve düğünlerin vazgeçilmezidir. Erzurum merkezde bu çorbayı bakır taslarda servis eden mekanlar bulabilmeniz mümkün. Kaynatılan buğdayın içine yoğurt ve küçük küçük yuvarlanmış köftelerin katılmasından mamul bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Erzurum’un Her Katına Bir Yumurta Kırılan Su Böreği Meşhur
Hemen her yörede çok fazla çeşidi yapılsa da, su böreğinin Erzurum’daki halini tatmadan gerçek bir su böreği yemiş saymayın kendinizi. Her katı ince ince ve birer yumurta kırılarak hazırlanan yufkalar, suda haşlanarak, sonra yine suda soğutularak tepsilere dizilir ve aralarına yöresel peynir ve maydanozla şenlendirilir. Hem hafifliğine hem de tadına doyum olmayan bir su böreği çıkar ortaya. Diğer tüm su böreklerinden lezzetiyle kendini ayırır.
İkinci En Meşhur Ağzınızı Tatlandıracak, Meşhur Erzurum Kadayıf Dolması
İçine konan cevizlerin dolma şeklinde sıkıca sarıldığı kadayıflar yumurtaya batırılarak yağda kızartılır. Yağda kızaran kadayıflar maharetli ellerde şerbetle buluşturulur. Ağızlarda bıraktığı lezzet ise hiç unutulmaz. Erzurum’a gelince yemeklerden sonra unutulmayacak bir tatlı keyfi için yapılması gereken ilk şey kadayıf dolması istemek olmalı. Tadını da sunumunu da asla unutamayacağınız bir tatlıdır.