Erzincan İlinde Ne Yenir?


Erzincan’da Ne Yenir?

Sıcak kanlı, misafirperver insanların Anadolu’daki durağı olan şirin Erzincan, gezilecek pek çok yeri, düzenli şehirleşmesi ve eşsiz lezzetleriyle de sizleri hayran bıkacak kentlerden.
Gerek kent merkezi ve gerekse ilçelerinde pek çok tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulabileceğiniz Erzincan, Anadolu’da meşhur lezzetleriyle de bilinen merkezlerden biri.

Türkiye’nin Meşhur Peyniri Erzincan Tulum Peyniri
Erzincan, ülkemizin meşhur peynirlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Erzincan Tulum Peyniri’nin eşliğinde güzel bir kahvaltı yapın. Yörenin meşhurlarından tandır ekmeğiyle ya da daha küçüğü kopul ile tulum peynirini yiyerek, tereyağı ve bal birleşiminden oluşan inanılmaz bir kahvaltı yaparak güne başlamalısınız. Çünkü gezilecek ve görülecek pek çok yer var. Geri dönüşte bagajınızda tulum peynirine yer açmayı unutmayın.

Girlevik Şelalesi’nde Alabalık
Ülkemizin pek çok yerinde şelaleler var. Ancak Erzincan Girlevik Şelalesi’nin hem seyrine hem de serinliğine doyum olmuyor. Şelalenin hemen etrafında yer alan restoranlarda eşsiz bir alabalık sizleri bekliyor. İster piknik yaparak doğa yürüyüşleri yapabilir, isterseniz şelalenin harika manzarası eşliğinde alabalıklarınızı soğutmadan yiyebilirsiniz.

Ekşisu’ya Uğramayanlar Erzincan’ı Gezdim Demesin
Merkeze 11 kilometre uzaklıktaki harika bir mesire alanı oluşturan Erzincanlıları kutlamak gerekiyor. Gerçekten çok güzel bir mekan oluşturulmuş. Ekişisu’ya adını veren ve mesire alanı içinden çıkan doğal maden suyunun, başta karaciğer, mide, anemi ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte. Ekşisu mesire alanının hemen yukarısında bulanan sıcak kaplıca ise özellikle romatizma, cilt ve kalp damar sağlığı için harika bir yer. Hem gezi hem sağlık için Erzincan çok doğru bir adres.

Erzincan İşi Hamur İşi, Anadolu’nun En Lezzetli Keteleri
Hamur işleriyle ünlü Erzincan’da cevizli tahinlisinden, kavrulmuş unlusuna sayısız çeşidini bulabileceğiniz ketelere, yumurta sarısı sürülerek fırınlanıyor. Üzerine serpiştirilen susam ve çörek otlu lezzetleriyle en sıkı diyetçileri bile yoldan çıkarabilir.