Elazığ İlinde Ne Yenir?


Elazığ’da Ne Yenir?

Elazığ, Anadolu’nun eski tarihi hakkında çok farklı hikayelerin, medeniyetlerin buluştuğu açık hava müzesi gibidir. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin ilki olan Harput Kalesi, yapımında su yerine harcına süt katıldığı için Süt Kalesi olarak da adlandırılıyor. Hem tarihi mekanlara hem de eşsiz doğa güzelliklerini bulabileceğiniz Elazığ, aynı zamanda lezzet kültürüyle de sizleri etkileyecek.

Anadolu her dönem dünya medeniyetinin asıl unsurlarını bünyesinde barındırır ve yayar. Bu kültürel miras, aynı zamanda eşsiz lezzetlerin maharetli ellerde yoğrulduğu enfes tatlara da ev sahipliği yapıyor.

Elazığ’da Harput Köftesi Yenir
Yörenin en lezzetli bulgurlarından, soğan, salça ve Elazığ reyhanının eşliğinde hazırlanan kıymasız bir köfte çeşididir. Reyhanın müthiş kokusunu, bulgurun eşsiz lezzetine doyamazsınız.

Cerrahi Müdahale Değil, Kaburga Dolması
Yörenin en lezzetli yemeğine başlamak için sabırsızlansak da, Elazığ’da bu lezzeti tatmadan ayrılmamaya kendinize söz vermelisiniz.
Bademli, kıymalı ve soğanlı bir pilav hazırlanmakla başlanan lezzet harikası, devamında sizleri şaşırtan işlemleriyle lezzetine lezzet katıyor. Kaburganın yağlı kısmından ağız açılarak hazırlanan pilava maydanoz eklenip kaburganın içine dolduruluyor.
İşte burası çok önemli, çünkü bu adamlar cerrahi müdahale yapacak estetik dikiş atabiliyorlar. Kaburga maharetli ellerde bildiğiniz iğne iplikle dikiliyor. Ağzı kapatılıyor. Hazırlanan dolma, yağda kızartıldıktan sonra tekrar tencerelerde pişiriliyor. Lezzetine doyum olmayan Kaburga Dolması için Elazığ’a kadar gelmeniz yeridir.

Peynirli ve Şekerli Ekmek Olur mu?
Hem de harika oluyor. Mayalı hamurlar ince ince açılarak üzerine yöresel peynirlerin buluşmasıyla hazırlanan ekmeklere şeker serpilerek fırında pişiriliyor. Garip gelebilir ancak mutlaka denemelisiniz.