Edirne İlinde Ne Yenir?


Edirne’de Ne Yenir?

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle bir başkadır Edirne. Osmanlı’ya başkent olmuş kent için, Sinan’ın eseri Selimiye Camii gezmekle başlayacağınız ilk yer diyebiliriz. Sizi saran tarihin ihtişamı karşısında zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız.
Tarihi mekanların gezilmesi her zaman yeni şeyler öğretir insana. Bu öğrendiklerimiz içinde kendimizle ilgili öğrendiklerimiz de vardır. Mesela ne kadar çabuk acıktığımız gibi.

Sadece Ciğer Tava Yemek İçin Edirne’ye Gelenler Var
Evet, yanlış duymadınız kilometrelerce yolu sadece bu lezzeti tatmak için gelen konukları ağırlayan lezzetler kenti Edirne’de önce Ciğer Tava ile başlamalıyız. İster sabah kahvaltısında ister öğlen ve akşam yemeklerinde de yiyebileceğiniz meşhur ciğer tava, yerinde yani Edirne merkez çarşısında en lezzetli en çıtırını bulabilirsiniz. İnce ince doğranan ciğerler, sadece una batırılıp kızgın yağa bırakılıyor. Çıkan enfes lezzet, ciğer ve sakatat yemekten hoşlanmayanları bile bağımlı yapıyor. Yanında sunulan acı biber sosu, odun ekmeği ve domates garnitürlere, ciğerin servisinde meşhur

Edirne biberleri gelerek lezzet şölene dönüşüyor.
Edirne’ye Yolunuz Düşerse Meşhur Edirne Köftesi’ne Mutlaka Yer Bırakın
Sadece kaburga etinden yapılan meşhur Edirne Köftesi, hakiki kömür ateşinde pişiyor. İçi sulu, pembe renkli köfteler tabaktaki son köfteye kadar kurumuyor. Diğer yörelere nazaran daha şişman, daha sulu ve eşsiz bir lezzeti var.
Köftenin yanında sunulan bol zeytinyağlı piyazla gerçek köfte deneyimi sizleri, tüm zamanların etkileyici kentinde Edirne’de bekliyor.