Diyarbakır
İlinde Ne Yenir?

Diyarbakır İlinde Ne Yenir?


Diyarbakır’da Ne Yenir?

Medeniyetler beşiği, doğunun incisi Diyarbakır’a gidip, on iki medeniyetin izlerini taşıyan Diyarbakır Surları gezilmeden, Anadolu’nun en eski camilerinden Ulu Cami’de dua edilmeden dönülmez. Gezdiğiniz gördüğünüz yerlerin yanında Diyarbakır’dan ayrıldıktan sonra unutamayacaklarınız arasına Diyarbakır lezzetlerini de katın.
Anadolu’nun en eski kentlerinden biri olan Diyarbakır, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle sizi büyüler. Aynı büyü Diyarbakır lezzetleriyle unutulmaz anlar yaşamanıza eşlik eder.

Kahvaltının Gerçek Tadı Diyarbakır’da
Yöresel peynirlerin yanında pastırma, sucuk, kavurmaya eşlik eden zeytinlerin ve sıcacık enfes çayların adresi için mutlaka Hasanpaşa Hanı’na gitmelisiniz. Gerçek doyurucu bir kahvaltının şimdiden garantisini verebiliriz.

Diyarbakır’a Has Kuzu Ciğer
Diyarbakır’da yiyebileceğiniz lezzetlerin başında, şişte kuzu ciğer geliyor. Kuzu ciğerinin yöresel baharatlarla tatlandırıldıktan sonra kömür ateşinde pişirilen kuzu ciğerler, yanında servis edilen yöresel sebzeler ve özellikle biberle harika bir lezzet sunuyor. Dilerseniz ezmenin ve bol köpüklü ayranın tadına da bakabilirsiniz.

Diyarbakır Ocak Başında Ete Doymak Garanti
Piştikçe getirilen yedikçe yenilen et keyfi yapmanın tarihinin yazıldığı yerlerin başında Diyarbakır geliyor. Yörenin lezzetli kuzu etleri, yöresel baharatlarla şenlendirilip maharetli ustaların ellerinde sanata dönüşüyor. Hem pişirip hem yiyebilirsiniz. Közlenmiş sebzelerle yapılan servise bayılacaksınız.

Diyarbakır, Urfa Antep Mutfağının da Vitrini
Bölgenin merkezi konumundaki Diyarbakır, özellikle Urfa ve Antep mutfaklarının vitrinini oluşturuyor. En lezzetli yöresel kebapları tadabileceğiniz çok iyi kebapçılar bulabilirsiniz.

Karnımızı Doyurduysak Yemekten Sonra Burma Kadayıf
Yörenin en meşhur tatlılarından olan Burma Kadayıf yenmeden tam olarak doymuş sayılmazsınız. Burma haline getirilmiş kadayıf, eşsiz lezzetteki tereyağıyla buluşarak hem kokusu hem de hafifliğiyle sizleri şaşırtacak.