Denizli İlinde Ne Yenir?


Denizli’de Ne Yenir?

Denizli deyince akla ilk gelenler Pamukkale Travertenleri, Ağlayan Kaya Şelalesi ve antik kentler. Ancak, Denizli’ye gidip yemeklerini tadınca meşhurları için fikriniz değişebilir. Hem Ege hem de İç Anadolu mutfağının eşsiz lezzetlerinin harmanlandığı Denizli’ye yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için listeledik.  

Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, köklü tarihi, doğal güzellikleriyle Denizli gerçekten yurdumuzun doğa harikası bir müzesi konumunda. Yıl boyunca yerli yabancı pek çok turisti ağırlayan Denizli’nin yemekleri de en az doğası kadar etkileyici ve lezzetli.

Denizli’de Denizli Kebabı Yenir
Odun fırınında köz düşünce fırına verilen kuzu, fırını kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. Kuzu’nun özel odun fırınında lokum kıvamında pişirilmesiyle oluşan harika lezzetin adı Denizli Kebap, pide eşliğinde ve közlenmiş yöresel sebzelerle servis ediliyor. Etin kokusuna ve damağınızda bırakacağı tada doyamayacaksınız.

Sulu Yemek Sevenlere Denizli Güveci
Etin salça ve yöresel sebzelerle birlikte güveçte uzun uzun pişirilmesiyle elde edilen güveç, Doğal sebzelerin tadının etle buluştuğu enfes bir lezzet sunuyor. Yahniye benzer bir yemek ancak en belirgin özelliği özel güveçte fırında pişirilmesi. Mutlaka deneyin.

Yemeklerin Yanında En İyi Salata, Pancar Kavurması
Denizli’ye özgü lezzetlerden biri de Pancar Kavurması’dır.  Yemeklerin yanında bol yoğurtlu olarak servis edilen pancar kavurması, kavrulmuş soğana haşlanmış kırmızı pancarların ilave edilmesiyle oluşur. Tuz karabiber ve limon ilave edilerek hazırlanan pancar kavurması, soğuk olarak servis edilir. Yemeklerin yanında iyi bir salatadır.