Çorum İlinde Ne Yenir?


Çorum’da Ne Yenir?

Anadolu’da her yörede sizleri ilk olarak daha şehre girmeden yörenin lezzetleri karşılar. Çorum’a gelmeden sizleri ilk karşılayansa meşhur leblebileridir. Daha yeni kavrulmuş mis gibi kokan leblebinin aklınıza gelebilecek ve gelemeyecek envai çeşidinin tadına bakabilirsiniz. Tarihi başlatan yazıtların bulunduğu kent, aynı zamanda zamanın en büyük tanığıdır.
Anadolu’nun bilinen en eski uygarlıklarından Hititlere başkentlik yapmış Alacahöyük, Boğazköy gibi tarihi mekanlarda müzeleri mutlaka gezmelisiniz. 450 yıl başkentlik yapmış 3500 yıllık bir medeniyettin izlerini bulacağınız Çorum, yemek kültürüyle de sizleri fazlasıyla memnun edecek.

Leblebi Enfes, Çorum’dan Alır Herkes
Çorum’un meşhur lezzeti leblebinin hemen tüm çeşitlerini, taptaze olarak bulabileceğiniz yegane kentimizdir. Baharatlısından, tatlısına, çikolatalısından soslusuna kadar aklınıza gelebilecek tüm çeşitlerin mutlaka tadına bakın. Çorum’dan ayrılmadan satın alabileceğiniz en güzel hediyelerin de başında gelen leblebi, hem doğal hem de lezzetli.  

Pilavın En Lezzetli Hali, İskilip Dolması
Çorum İskilip’e yolunuz düşerse, tarihi ve çok özel bir lezzet olan İskilip Dolması’nı mutlaka tatmalısınız. Lezzetinin en büyük delili zahmeti olan İskilip Dolması, büyük kazanlarda ca adı verilen özel torbalarda ve kazanların kapaklarının hamurla kapatılması sonucu, bilinen en eski düdüklü tencere mantığıyla pişirilir. Kazanların dibinde pişen lezzetli etlerin buharıyla üstteki ca içindeki pilav pişer ve etle birlikte servis edilir. Hem kokusu hem de lezzetiyle böyle bir pilav yememişsinizdir. Mutlaka deneyin.

Canınız Tatlı Mı Çekti, Yöresel Tatlısı Hasıda’yı Deneyin
Çorum pekmezi, buğday nişastası ve yöresel tereyağıyla yapılan Hasıda, Çorum’un en eski tatlılarından biridir. Pekmez nişastayla karışır, tavada kızdırılan sıvıyağın içine hazırlanan karışım yavaşça dökülerek karıştırılır. Top top olan tatlıların üzerine kızgın tereyağı dökülerek karıştırılır ve soğuk olarak servis yapılır.