Çankırı İlinde Ne Yenir?


Çankırı’da Ne Yenir?

Yılın altı ayı karla kaplı dağları, geniş ormanları, kamp alanlarıyla doğa sporlarına ve doğayla baş başa kalmak isteyenlere ev sahipliği yapan Çankırı, Orta Anadolu’nun en sakin şehirlerinden biridir.
Geleneklerin ve göreneklerin hâlâ devam ettiği bu güzide ilimizde, hem kültürel değerleri hem de yemekleriyle Cumhuriyet şehri olmanın verdiği tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Tuzda Kuzu Yaprak Sarma
Çankırı denince akla ilk gelen Ilgaz Dağı ve kayak tesisleridir. Ilgaz’a yolunuz düşerse, doğa sporlarını yapıp yine tesislerde bulabileceğiniz en leziz yemeklerden biri olan Tuzda Kuzu Yaprak Sarma’yı deneyebilirsiniz.
Çankırı denince meşhurlar sıraya giriyor. Tuzu meşhur, kuzusu meşhur ve elbette bu lezzetleri ortaya çıkaran ustalar da meşhur. Çok özel bir lezzete sahip tuzda kuzu yaprak sarma özel hazırlanmış güveçlerde pişiriliyor. Kuzu budu orta kemiği kalacak şekilde açılır ve yanında ete lezzet katan kuyruk yağı açılarak eklenir. Limon suyu ile meşhur Çankırı tuzu hamur haline gelene kadar karıştırılarak, Çankırı’daki güvecin ismi olan Caba’nın dibine serilir. Serilen tuz hamurunun üzerine Çankırı asma yaprağı serilir. Kuzu budu güvece yerleştirilerek tekrar tüm üzeri kaplanacak şekilde tuzla örtülerek fırına veriliyor. Tereyağında közlenen mantar ve yöresel sebzelerle servis edilen bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Yok böyle bir lezzet.

Közde Döner Çankırı’da Yenir
Kuzu etinden ve kuyruk yağının buluştuğu yaprak yaprak açılmış etler, döner şişinde, tamamen kömür alevinde enfes bir lezzete kavuşuyor. Közlenmiş sebzeler ve pideler eşliğinde sunulan Çankırı Közde Döner, acıktığınızda ilk isteyeceğiniz tatlardan biri olsun.

Düğünlerin Olmazsa Olmazı Keşkek Çankırı’da Bir Başka Güzel
Anadolu’nun en eski düğün yemeklerinden biri olan Keşkek, Çankırı’ya özel yorumuyla yöresel tatlar arasında denenmesi gereken ilk yemeklerden. Çankırı’da yöresel yemek yapan lokantalarda bulabileceğiniz Keşkek, mis gibi kokusuyla aklınızı başınızdan alıyor.