Çanakkale İlinde Ne Yenir?


Çanakkale’de Ne Yenir?

Bir tarih kapatıp, destansı bir tarih açan kahramanların ebedi mekanına, merhametin yıkılmayan, yıkılmayacak son kalesine Çanakkale’ye yolunuz düşerse, şehitlerimizin ebediyete uzanan destanlarını dinleyerek yapacağınız ziyaretinizin sizlere çok farklı duygular yaşatacağına emin olabilirsiniz. Ne satırlar yeter onları anlatmaya ne de bu internet sayfaları...  
Tüm dünya tarihine, adını altın harflerle yazdıran kutlu mücadelenin kahramanlarına ev sahipliği yapan Çanakkale, aynı zamanda çok farklı yemekler ve sunduğu tatlarla da ülkemizin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Her yurttaşımızın mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlarından belki de ilki Çanakkale’dir.

Deniz Ürünlerinde Marka Lezzetler Bulabilirsiniz
Denizin tüm mahsullerinin sergilendiği balık lokantalarında hem taze hem de lezzetli balıkları denemelisiniz. Ancak yaz aylarında sardalye balığını öneririz. Yörenin en bol balığıdır. Her mevsim bulabilirsiniz. Soslu olarak hazırlanan sardalyelere, limon ve soğan eşlik eder. Tadı harika sardalyeyi es geçmeyin.

Türkiye’nin En Meşhuru, Ezine Peyniri
En meşhur peynirimiz olan Ezine Peyniri, yöresel olarak hazırlanan koyun ve keçi sütlerinden imal ediliyor. Ezine ana yolu boyunca uzanan peynir dükkanlarında, gerçek kalitede ve eşsiz lezzetteki peynirlere ulaşabilirisiniz. Bu peynirden mutlaka tatmanızı öneriyoruz.  

Helvanın Peynirlisi Olur mu Demeyin, Peynir Helvası Yiyin
Çanakkale çarşısında pek çok dükkanda satın alabileceğiniz peynir helvası, diğer helvalara pek benzemez. Bu hafif ve hoş bir tada sahip tatlıyı beğenmeyen yoktur. Çanakkale’nin yöresel tatlılarından en bilineni Peynir Helvası’dır.

Yolunuz Bozcaada’ya Düşerse Çavuş Üzümünü Unutmayın
Bozcaada’da yetiştirilen lezzetli sofralık üzümü Çavuş Üzümü, iri taneli ve yumuşaktır. Hasadı Ağustos, Eylül ayları arasında yapılan Çavuş Üzümünü tatmak için, bu tarihlerde Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde sakın unutmayın. Hem tadına hem de lezzetine doyum olmayan meşhur üzüm çeşitlerinden biridir.