Burdur İlinde Ne Yenir?


Burdur’da Ne Yenir?

Yolunuz Burdur’a düştüyse ya askersiniz ya da asker ziyaretinde. Ne amaçla olursa olsun Burdur’da olmak aynı zamanda çok özel lezzetler tatmanızı sağlayacaktır.
Anadolu’nun bu küçük ili, gerek kültürel değerleri ve gerekse yemek kültürüyle diğer illerden kendini ayırır. Burdur’da yenmesi gereken pek çok eşsiz lezzet var. Ancak yemeden ayrılmamanız gerekenleri yazmadan geçemedik.

Burdur’a Özel Lezzet, Burdur Şiş
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin şiş kebaplarını andırsa da, daha küçük ve yöresel etlerin lezzetiyle çok farklı bir şiş ziyafetine hazır olun. Bir buçuk söyleyin, sonra yeniden bir buçuk daha isteyeceksiniz. Çünkü o derece lezzetli. Şişlere takılan köftelik kıyma gün öncesinden özel olarak hazırlanır, içerisine sadece tuz ve az miktarda kuzu kuyruk yağı ilave edilir. Dinlenen etler, çöp şişlere takılarak kömür alevinde pişirilir. Burdur’a özel pidelerin arasında ikram edilen Burdur Şiş, yanında sunulan mevsim salatası ve yayık ayranıyla çok doyurucu bir lezzet alternatifi.

Testi Kebabı Burdur’da Başka Güzel
Özellikle kuzu kaburgasının yağlı kısmı kuşbaşı doğranarak testinin içine atılır. Mevsime göre eklenen yöresel sebzeler, patates, biber, domates, patlıcan küçük küçük doğranarak kuşbaşı etlerle buluşur. Ateşe oturtulan testinin ağzı bağlanır. Pişince kırılan testiden çıkan lezzet parmaklarınızı yedirir.
Ceviz Ezmesi Yenir ve Hediye Olarak Alınır
Ceviz ve irmikle yapılan bu tatlının hem hazırlanışı hem de sunumu harika. İrmikle dövülmüş ceviz hazırlanan şerbetle karıştırılır, tepsiye yayılır ve baklava dilimi şeklinde kesilerek servis edilir.