Bolu İlinde Ne Yenir?


Bolu’da Ne Yenir?

Ülkemizin ve dünyanın en büyük aşçılarını şeflerini yetiştiren Mengen, bu kadar farklı lezzetleri sanata dönüştüren bir fabrika gibi. Ülkemizin en seçkin mekanlarında hizmet veren lezzet ustalarının hazırladıkları tatlar saymakla bitmiyor.
İstanbul ve Ankara’nın yolu Bolu’dan, Bolu lezzetlerinden geçiyor. O nedenle daha Bolu’ya gelmeden yol üstünde enfes lezzetler Bolu Dağı’nda sizlere çok iyi bir ziyafetin kapılarını açıyor.

Bolu Dağı Et Lokantası İsmail’in Yeri
Bilmeyeni pek az, Bolu deyince ilk akla gelen lezzet durağıdır. Bolu Tüneli yapılmadan önce hemen herkesin uğradığı, yapıldıktan sonra ise lezzetleri uğruna yolunuzu uzattığınıza değecek bir duraktan bahsediyoruz. Sabah yolunuz düşerse, baldan kaymağa, Bolu’ya özgü çok özel ve doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer öğlen düşmüşseniz Bolu Dağı’na pirzolayı kilo kilo tüketmenin şaşkınlığıyla yedikçe yersiniz. Ülkemizin en meşhur yerlerinden biri olan mekan, yerli yabancı pek çok müşterisine hizmet vermeye devam ediyor.

Bolu Mantısı Lezzetiyle Bağımlılık Yapıyor
Bolulu ustaların elinden eşsiz lezzete kavuşan mantı, kıymanın en tazesini, üzerine dökülen sarımsaklı yoğurdu ve özel salça baharat sosuyla birleştiriyor. Bolu’da mantı yemeden gerçek mantı deneyimi yaşadım saymayın.

Gözleme Bolu’da Bir Başka Güzel
Bolu en lezzetli gözlemelerin pişirildiği ilimizdir diyebiliriz. Özellikle Kubbealtı’nda gözleme yemeden Bolu’nun hamur lezzetlerinin farkına varmanız oldukça zor. Yanında sunulan köpük köpük ayranın eşliğinde gözlemeye doyacaksınız. Yöresel kahvaltı da sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Tatlılardan Höşmerim
Yazın Abant Gölüne, kışın Kartalkaya’ya yapacağınız gezilerde içinizi ısıtacak Bolu’nun meşhur tatlısı Höşmerim yemeden olmaz. Kaymakla sütün bir araya getirildiği, unlu tatlıyı üzerine dökülen yöresel tereyağıyla şenlendiren Bolu aşçıları, bu çok farklı lezzete sahip tatlıyı, üzerine şeker dökerek servis ediyor. Yemeden dönmeyin.