Bitlis İlinde Ne Yenir?


Bitlis’te Ne Yenir?
Anadolu’nun en eski kentlerinden Bitlis, camileri, müzeleri, türbeleriyle geçmişin hemen her döneminin izlerini taşıyan bir şehir. Bitlis’e yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler yanında, mutlaka tatmanız gereken yemekleri de sizler için paylaştık.
Anadolu’nun en lezzetli etleri ancak bu kadar güzel pişirilebilir. Yöresel lezzetlerde favori kentimiz Bitlis’teyiz.

Bitlis’te Büryan Kebap Yenir
Ancak Anadolu’nun pek çok yöresinde olduğu gibi, sabah erken kalkmalısınız. Çünkü Bitlis’te Büryan Kebap servise saat sabah 5’te Avşor Çorbasıyla birlikte başlıyor.
Bitlis’te meşe yaprağı ve dağ kekiği ile beslenen bir yaşındaki oğlaklar özenle işlenerek tandırda kendi suyu ve buharıyla pişirildiği çok özel bir lezzet olan Büryan, Bitlis’in en meşhur yemeği. Bir gün öncesinde işlenen oğlaklar, yıkanıp tuzlandıktan sonra dinlendiriliyor. Geceden ateşi yakılan tandırda köz düşünce, tandırın dibine su dolu kazanlar yerleştiriliyor ve kaynaması bekleniyor. Kaynayan kazanlar tandırın hazır olmasının habercisi. Tandırın içine etler kancalarla asılıyor ve tandırın kapağı kapatılıp etrafı çamurla sıvanarak pişmeye bırakılıyor. Enfes lezzetteki büryan maharetli Bitlisli ustalar tarafından özenle kesilerek servis ediliyor. Bu eşsiz lezzeti mevsiminde taze üzümle, diğer zamanlarda yöresel salatalarla tadabilirsiniz.

Avşor Çorbası
Bitlis’e kadar gidilip de Avşor Çorbası içmeden olmaz. Nefis lezzetlerin Anadolu’daki durağı Bitlisli ustaların maharetli ellerinde efsaneleşen tatlardan biri de meşhur Avşor Çorbasıdır. Tandırda pişirilen Bünyan Kebap suyunun oğlak etleriyle birlikte yöresel baharatlar ve salça eşliğinde pişirilmesinden mamuldür. Sabahın erken saatlerinde tadına doyum olmayan Avşor Çorbası içmeden Bitlis’i gezmeye başlamayın.